Realizacja Projektu „MoNaStyR – Młodzi Na Styku kultuR” dobiegła końca. Niektóre pomysły, które zrodziły się w trakcie realizacji projektu są i będą kontynuowane. Nadal pozostajemy w kontakcie z młodzieżą, chociaż obostrzenia związane z utrzymującym się stanem epidemii koronawirusa w naszym kraju skutecznie ograniczyły możliwości szlifowania „w praktyce” umiejętności interpersonalnych, zdobywanych w trakcie trwania projektu.
Nie ustajemy w dążeniach do uruchomienia grupy wolontariackiej, działającej w lokalnej społeczności. Trzeba tylko poczekać na czas, kiedy bez obaw o własne i czyjeś zdrowie będziemy mogli bez przeszkód przebywać razem w jednej przestrzeni.
Trzymajcie się zdrowo!
Najlepsze jeszcze przed nami:)
___________________________________________________________________________________________________________________________
Projektowych pamiątek ciąg dalszy…
Coś nam się po drodze ugotowało:) Miały być warsztaty kulinarne w szkole, ale koronawirus stanął nam na drodze do realizacji zaplanowanych działań. Jednak młodzież nie zawiodła i dostosowała plany do sytuacji . Dzięki uprzejmości Gospody Magurskiej w Małastowie udało się zrealizować projekt pn.: „Gotowanie na ekranie”. Grupa dziewcząt przygotowała dania z kuchni łemkowskiej, a uczestnik poprzedniej grupy projektowej użyczył własnego sprzętu, by nagrać filmiki prezentujące wykonanie tych dań. Póki co uchylimy rąbka tajemnicy, prezentując kilka zdjęć z „planu filmowego”
_____________________________________________________________________________________________________________
Poniżej przedstawiamy aktualizację harmonogramu udzielania wsparcia w projekcie:
HARMONOGRAM UDZIELANIA WSPARCIA W PROJEKCIE wrzesień 2020
Przypominam, że wszyscy uczestnicy, którzy chcą jeszcze skorzystać ze wsparcia indywidualnego w projekcie mają jeszcze taką możliwość.
___________________________________________________________________________________________________________
Wsparcie dla drugiej grupy projektowej dobiega końca… Koronawirus popsuł nam trochę plany, niektóre działania zmuszeni byliśmy realizować z małym opóźnieniem. Jednak dzięki waszemu zaangażowaniu udało nam się wspólnie podziałać w całkiem niezłych mikroprojektach;) Poniżej zdjęcia z realizacji mikroprojektu pn.: „Świec-maszyna”. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach tworzenia świec woskowych, miejscowy pszczelarz opowiedział im o pozyskiwaniu miodu, przybliżył tematykę związaną z pszczołami i zbieraniem ich pożytków.
________________________________________________________________________________________________________________
Przedstawiamy Aktualizację harmonogramu wsparcia w projekcie od maja 2020 r.
Wprawdzie nadal obowiązują obostrzenia w związku z trwającą epidemią koronawirusa, jednak wychodzimy naprzeciw waszym potrzebom, drodzy uczestnicy. Przy zachowaniu wszelkich zasad poruszania się w przestrzeni publicznej i środków ostrożności, uczestnicy projektu mogą korzystać z indywidualnego wsparcia z opiekunem projektu oraz wsparcia psychologicznego w siedzibie Ośrodka. Zapraszamy do korzystania z tych form wsparcia. Niestety nie możemy jeszcze zorganizować wcześniej planowanych warsztatów ze specjalistą ds. wystąpień publicznych i specjalistą ds. wizerunku, ale co się odwlecze…
Choć nie osobiście, ale telefonicznie i za pośrednictwem drogi elektronicznej nadal pracujemy nad opracowaniem i realizacją mikroprojektów. Uczestnicy dopasowują sposoby realizacji działań do aktualnej sytuacji i pomimo czasu poświęcanego na zdalne nauczanie, znajdują także czas na szlifowanie planów projektowych.
Trzeba mieć nadzieję, że obecna sytuacja ulegnie w końcu poprawie i wreszcie będziemy mogli się spotkać w grupie, bo jak inaczej szlifować kompetencje społeczne, jak nie w kontakcie „na żywo” 🙂
Trzymajcie się drodzy uczestnicy, zdrowia życzymy i do zobaczenia!
HARMONOGRAM UDZIELANIA WSPARCIA W PROJEKCIE maj 2020
____________________________________________________________________________________________________________________
17.04.2020 r.
W kraju wciąż obowiązują obostrzenia w związku z trwającą epidemią koronawirusa. W Ośrodku ELEOS, w którym zazwyczaj tętniło życie teraz jest jakoś ciszej i trochę pusto. Podopieczni Ośrodka zgodnie z odgórnymi zaleceniami muszą nadal pozostawać w domach dla zachowania środków ostrożności… W tym trudnym czasie jeszcze bardziej potrzebujemy wzajemnego wspierania się i pomagania tym, którzy tej pomocy potrzebują, głównie z powodu wieku czy niepełnosprawności.
Jak wspominaliśmy wcześniej zrodził się kolejny pomysł realnego wsparcia dla podopiecznych Ośrodka i osób potrzebujących. Bawełna, nici, gumy, maszyna do szycia stały się materiałem do pracy. Życzliwa pomoc ze strony pracowników ELEOSu i wolontariuszy sprawiła, że w Ośrodku stworzyliśmy tymczasowe „pogotowie maseczkowe”. Z zakupionych tkanin bawełnianych szyjemy maseczki ochronne wielokrotnego użytku z przeznaczeniem dla seniorów, uczestników WTZ i osób potrzebujących. Pierwsze maseczki od razu trafiły do seniorów z Ośrodka wsparcia dla osób niesamodzielnych prowadzonego przez ELEOS. Cieszy fakt, że do szycia włączyły się również osoby z innych grup projektowych. Nawet ci, którzy pozostali w swych domach wsparli nas w akcji szycia maseczek – im materiał został dostarczony do domów i od razu zabrali się do dzieła:) Przy pracach zachowujemy oczywiście środki ostrożności: są żele antybakteryjne do rąk, maseczki ochronne, pracujemy z zachowaniem wymaganych odstępów. Kto zdrowy – to dołączył do nas. Kolorowe maseczki po uszyciu dokładnie odprasowano, uzupełniono o filtry z flizeliny i zapakowano do papierowych torebek. Od poniedziałku ciąg dalszy prac, a poniżej kilka zdjęć z dzisiejszego dnia 🙂
____________________________________________________________________________________________________________________
W związku z trwającą w dalszym ciągu epidemią koronawirusa oraz podejmowaniem działań zapobiegających jego rozprzestrzenianiu się, trudno nam w chwili obecnej realizować założone formy wsparcia projektowego. Do odwołania planowane wsparcie grupowe oraz indywidualne nie będzie się odbywało. Przypominamy jednak, że można się z nami kontaktować drogą telefoniczną (512-116-562), mailową (ksbaranczuk1@me.com) czy za pośrednictwem Facebooka.
I choć monastyrowa społeczność pozostaje niejako „w uśpieniu”, to zrodziły się kolejne pomysły, jak zrobić coś dobrego dla innych przy wsparciu finansowym założonym w projekcie:) Szczegóły już niebawem…
Ponadto przypominamy, że w dalszym ciągu prowadzimy rekrutację do trzeciej grupy projektu „MoNaStyR”. Trzeba mieć nadzieję, że koronawirus jednak się podda i znowu ruszymy pełną parą do działania.
Trzymajcie się zdrowo!
__________________________________________________________________________________________________________________
Krywulkowo – kolorowo
Choć póki co w naszym Ośrodku jest pusto w związku z podjęciem działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa, to uczestnicy Projektu miło wspominają warsztaty z wykonywania krywulek, które odbyły się w ubiegłym tygodniu. Szaleństwo kolorów w otrzymanej przesyłce z koralikami zapowiadało naprawdę dobrą zabawę… A potem było tylko lepiej:)
Dla uczestników Projektu oraz podopiecznych Ośrodka ELEOS warsztaty przeprowadziła Pani Anna Dobrowolska z Krzywej – krywulczarka. Pokazała swoje przepiękne prace, opowiedziała nam także czym są owe krywulki i skąd tak właściwie się wzięły. W rodzinie Pani Anny wykonywanie tych misternych ozdób jest już wielopokoleniową tradycją. Krywulka to najbardziej ozdobna część łemkowskiego stroju kobiecego. Wykonywana jest z drobnych, szklanych koralików o średnicy do 2 mm nawlekanych na nitkę, tworzących ażurową, misterną całość. Jak Pani Anna sama przyznała, wykonanie krywulki zajmuje naprawdę wiele godzin. Na wykonanie krywulki odwzorowanej z ozdoby jej babci poświęciła aż 130 godzin. Efekt jednak zdecydowanie wynagrodził godziny żmudnej pracy.
Jak to zwykle bywa w naszym Ośrodku, tak i podczas krywulkowych warsztatów przy jednym stole połączyły się pokolenia starszych i młodszych, sprawnych i mniej sprawnych. Choć każdy pracował nad swoją ozdobą, to i tak wszyscy dobrze razem się bawili i nawzajem pomagali sobie w nawlekaniu, a nawet liczeniu maleńkich koralików. Uczestnicy puścili wodze fantazji i tworzyli przepiękne wzory. Oczywiście podczas warsztatów nie udało się wykonać nikomu całej krywulki, jednak początki są bardzo obiecujące.
Zaskakujące jest, że nawet dla miejscowych ludzi sztuka wykonywania krywulek (a nawet ich historia) wcale nie była tak dobrze znana. To tym bardziej pokazuje, jak ważne jest przekazywanie sobie wiedzy i tradycji z pokolenia na pokolenie. Takie właśnie spotkania na styku kultur mogą temu służyć. Cieszą pomysły naszej MoNaStyRowej społeczności:)
Poniżej galeria zdjęć z warsztatów.
___________________________________________________________________________________________________________
Informacja!
W związku z podjęciem działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2 Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Przemysko-Gorlickiej ?ELEOS? w Gładyszowie uprzejmie informuje, że w dniach 12-25 marca 2020 r. Ośrodek nie będzie prowadził działań w ramach Projektu ?MoNaStyR ? Młodzi Na Styku kultuR?.
Powyższe wynika z ogólnopolskich zaleceń wskazanych w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, jak również z polecenia nr 2/2020 Wojewody Małopolskiego z dnia 11 marca 2020 roku nakazującym czasowe zawieszenie działalności na terenie województwa w placówkach wsparcia dziennego, centrach integracji społecznej, klubach integracji społecznej, dziennych domach i klubach seniora, środowiskowych domach samopomocy, warsztatach terapii zajęciowej.
_____________________________________________________________________________________________________________________
Zachęcamy do udziału w Projekcie „MoNaStyR – Młodzi Na Styku kultuR”!
Projekt „MoNaStyR — Młodzi Na Styku kultuR” trwa. Kolejne grupy młodych ludzi biorą udział w zajęciach, planują realizację mikroprojektów i tworzą „Monastyrową” społeczność. My jednak wciąż poszukujemy kolejnych młodych osób, które chciałaby podnieść swoje umiejętności społeczne i zaktywizować w różnorodnych działaniach obywatelskich. Chętne osoby w wieku 15-29 lat zapraszamy do kontaktu z naszym Ośrodkiem. Szczegóły znajdziecie poniżej.
_____________________________________________________________________________________________________________________
Na styku kulinarnych kultur
Uczestnicy projektu „MoNaStyR” zorganizowali w WTZ w Gładyszowie warsztaty kulinarne, które poprowadził rodowity Indonezyjczyk. Niesamowite zapachy i aromaty wypełniły budynek. Uczestnicy kulinarnych warsztatów spotkali się z nowymi smakami i sposobami przyrządzania wyśmienitych potraw. Furorę zrobiła zupa z pulpecikami drobiowymi. Część osób porównała ją do naszego polskiego rosołu, tylko ta indonezyjska zupa zaskoczyła połączeniem smaków znanych naszym podniebieniom, jak kurczak, czy kapusta ze smakami mniej znanymi, czyli makaronem ryżowym i sosem sojowym. Nie mniejsze zachwyty popłynęły w stronę smażonych placków z kapustą i kukurydzą. Wszystkie przygotowywane potrawy zawierały typowe indonezyjskie przyprawy, takie jak: kolendra, tandoori masala, czy pasta z imbiru i czosnku. Kulinarne spotkanie było okazją do wymiany informacji o przygotowywaniu potraw i sposobach ich łączenia. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że warsztaty należy powtórzyć, tylko tym razem z akcentem łemkowskim. A może uda się stworzyć przepis łączący w sobie najlepsze smaki obu kultur? Kto wie, co jeszcze się wydarzy:)
Pierwsze Dzwony MoNaStyRu w ELEOSie
Wydaje się, jakby nasz projekt dopiero co ruszył, a tu już słychać pierwsze dzwony:) Uczestnicy jednej z grup projektowych zorganizowali warsztaty pn.: „Łemkowski las w słoiku”. Warsztaty odbyły się w naszym Ośrodku, a chętnych do udziału nie brakowało – zarówno podopieczni WTZ, jak i seniorzy z zapałem zabrali się do pracy pod okiem uczestników projektu „MoNaStyR” i wolontariuszy. Z zakupionych materiałów i produktów wykonali zachwycające kompozycje w szklanych słojach, które pięknie prezentowały się na stole. Ich przeznaczenie – sprzedaż i pozyskanie środków na cele charytatywne. Projekt oczywiście się nie kończy – będą jeszcze następne warsztaty, podczas których „wyrosną” nowe, większe lasy w słoiku. Cieszy fakt, że kolejny raz nasza okoliczna młodzież połączyła siły i we współpracy z seniorami podjęła wspólne działania. A zatem Młodzi nie tylko Na Styku kultuR, ale także na styku pokoleń;)
________________________________________________________________________________________________________________________________________
Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem udzielania wsparcia w projekcie pn.: „MoNaStyR – Młodzi Na Styku kultuR”
HARMONOGRAM UDZIELANIA WSPARCIA W PROJEKCIE
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Przemysko ? Gorlickiej ?ELEOS? realizuje projekt
pn. ?MoNaStyR ? Młodzi Na Styku kultuR?.
Celem projektu jest podniesienie umiejętności i kompetencji społecznych osób w wieku 15-29 lat z terenu Gminy Uście Gorlickie oraz Powiatu Gorlickiego.
Projekt realizowany jest w okresie od 01.04.2019 r. do 31.03.2021 r. i łącznie obejmie wsparciem 100 osób. Grupę docelową stanowią osoby młode, które wymagają rozwinięcia kompetencji społecznych, motywacji do działania i pobudzenia aktywności społecznej na rzecz rozwiązywania problemów społeczności lokalnej. W okresie realizowania projektu odbędą się m.in. trening kompetencji społecznych, warsztaty ekonomii społecznej i aktywności obywatelskiej, inspirujące wizyty studialne. Uczestnicy będą także opracowywać w grupach mikroprojekty, realizowane następnie w społeczności lokalnej. Na realizację projektów uczestnicy otrzymają dofinansowanie.
Rekrutacja do udziału w projekcie ?MoNaStyR ? Młodzi Na Styku kultuR? odbędzie się w trzech terminach: kwiecień-maj 2019 r. ? 35 osób,
wrzesień 2019 r. ? 35 osób i marzec 2020 r. ? 30 osób. Uczestnicy projektu zostaną objęci wsparciem przez okres 10 miesięcy. Udział w projekcie jest bezpłatny.
Wartość projektu wynosi 498 781,25 zł, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej 483 381,25 zł.