PROSIMY O 1% PODATKU KRS 0000316697 

Nr naszego konta bankowego PKO S.A. 96 1240 5110 1111 0000 5211 9930

logo eleos nagłówek

Wpływ zwierząt na zdrowie człowieka

Dlaczego tak chętnie otaczamy się zwierzętami? Co sprawia, że hodujemy je w domu, dbamy o nie, karmimy, a nawet z nimi rozmawiamy? Czy zwierzęta mogą pozytywnie wpływać nie tylko na nasze samopoczucie, ale także zdrowie?

Od lat 70. XX wieku prowadzone są badania nad wpływem zwierząt na samopoczucie człowieka. Dzięki kolejnym odkryciom powstała nowa metoda leczenia – animoterapia, a więc terapia poprzez kontakt ze zwierzętami, którą stosuje się głównie w sytuacjach problemów psychicznych i emocjonalnych. Najlepszym przykładem takiego działania terapeutycznego zwierząt jest kontakt z kotem.

Felinoterapia – bo tak nazywa się terapia lecznicza z kotami – wykorzystywana jest np. u dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi i lękowymi, autyzmem, zespołem Downa oraz dotkniętych ADHD. Tę formę terapii stosuje się także u dorosłych – koty uzdrawiają nie tylko ich psychikę (badania wykazały, że głaskanie tego zwierzęcia jest pomocne w walce z depresją), ale również ciało – głaskanie jest świetnym ćwiczeniem ruchowym dla osób cierpiących na choroby reumatyczne w dłoniach.

Dogoterapia. Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Obcowanie z nim nie tylko poprawia nasz nastrój, ale może być pomocne w leczeniu różnych dolegliwości, zwłaszcza u dzieci. Terapia ta została zapoczątkowana przez amerykańskiego psychiatrę dziecięcego – Borisa Levisona. W Polsce znana jest dopiero od kilkunastu lat. Metoda ta wspomaga proces rehabilitacji i rozwoju, ma charakter rekreacyjny, edukacyjny i terapeutyczny. Przebywanie z psem pomaga wykształcić pozytywne emocje u osób niepełnosprawnych lub nieprzystosowanych społecznie. Zajęcia mają na celu usprawnienie sfery poznawczej i intelektualnej.

Hipoterapia – terapia we współpracy z końmi stanowi jedną z form rehabilitacji wieloprofilowej stosowanej zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Poprawia funkcjonowanie człowieka w wielu sferach. Fizjoterapia na koniu normalizuje napięcia mięśniowe, polepsza równowagę oraz sprawność. Pacjent, nawiązując relację ze zwierzęciem, poprawia swoją komunikację ze światem zewnętrznym, co wpływa na percepcję wzrokową oraz słuchową, pamięć, uwagę, mowę i myślenie.

Jazda konna umożliwia aktywność ruchową osobom niepełnosprawnym – pacjent bez wykonywania ćwiczeń poddawany jest biernym ruchom konia, co wpływa na pracę jego mięśni i układu kostnego, a ponadto wyrabia potrzebę własnej aktywizacji. Hipoterapię z powodzeniem wykorzystuje się wspomagająco w leczeniu dzieci z porażeniem mózgowym lub zespołem Downa.

 

Delfinoterapia. Seanse terapeutyczne z wykorzystaniem delfinów przeprowadza się już od lat 70. XX wieku, obecnie głównie w USA, Australii i… na Ukrainie. Inteligencja oraz przyjazne nastawienie tych zwierząt sprawiają, że są one doskonałymi terapeutami dla dzieci. Podczas zabawy mali pacjenci wykonują szereg ćwiczeń z delfinami, które starają się utrzymać ich uwagę. Animoterapia z udziałem delfinów polecana jest dzieciom dotkniętym autyzmem. Zdarza się, że dzieci, które nie mówiły do tej pory, po kilku seansach z udziałem tych zwierząt zaczynają wydawać dźwięki, a te z czasem przeistaczają się w słowa.

Delfiny emitują wiązki ultradźwiękowe, które – przenikając przez ludzkie ciało – wywołują drobne, pozytywne zmiany w zniszczonych przez chorobę komórkach. Ponadto, dzięki zabawie z delfinami, przysadka mózgowa produkuje endorfiny, nazywane „hormonami szczęścia”, które nie tylko poprawiają ogólne samopoczucie, ale także łagodzą ból i ułatwiają oddychanie.

Na podstawie: https://portal.abczdrowie.pl/wplyw-zwierzat-na-zdrowie-czlowieka

Kalendarz

wrzesień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Informacje

Nr konta bankowego BS w Grybowie o/Uście Gorlickie

61 8797 1039 0030 0399 6771 0001

Regon: 492742737
NIP: 738-19-03-664

STATUT POM ELEOS W GŁADYSZOWIE

LOGO ELEOS BEZ TŁA

Copyright 2019 KONCEPT ©  All Rights Reserved

Skip to content