1460x616

 

PROSIMY O 1,5 % PODATKU NA NASZ NUMER KRS 0000316697

Nr konta bankowego BS w Grybowie o/Uście Gorlickie 

61 8797 1039 0030 0399 6771 0001

 

Bez nazwy (450 x 300 px)

Zwierzęta w naszym domu

Pies żyje przeciętnie 13-14 lat. Jest mało kłopotliwy w utrzymaniu, łatwo się adaptuje do różnych warunków, potrafi błyskawicznie odczytywać intencje człowieka. Łasy na pochwały i lojalny. Trzeba wychodzić z nim na spacery – minimum 3 razy dziennie, w tym przynajmniej jeden dłuższy. Towarzystwo psa jest zbawienne także dla najmłodszych – w jego obecności niemowlęta szybciej podejmują pierwsze próby raczkowania i chodzenia. Często właśnie do psa kierują swoje pierwsze słowa. Starsze dzieci uczą się odpowiedzialności i tolerancji – obcowanie ze zwierzakiem pomaga im przezwyciężyć nieśmiałość w okazywaniu uczuć, daje większą pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa. Źle znosi samotność i nie może siedzieć całymi dniami sam w domu.

Źródło: vincent.chen, Flicker.com (cc)

Kot domowy może przeżyć nawet 20 lat. Koty potrzebują miejsce do ostrzenia pazurów, tzw. drapaka – w przeciwnym razie mogą niszczyć meble. Często zwierzęta te opisywane są jako samotne, ale w rzeczywistości bywają niezwykle towarzyskie. Potrafią odwdzięczyć się przyjaznymi gestami za ofiarowaną im uwagę oraz miłość. Posiadają też wrodzoną łatwość obserwowania i uczenia się, co szczególnie rozwija się w przypadku ciągłego przebywania z człowiekiem. Mając kota w domu, nie trzeba rezygnować z wakacyjnych planów. Można poprosić rodzinę lub dobrych znajomych o kilkudniową opiekę nad pupilem albo umieścić go w pensjonacie dla zwierząt.

Źródło: bm.iphone, Flicker.com (cc)

Akwarium to piękna ozdoba mieszkania. Posiadanie akwarium wiąże się z wymianą wody oraz czyszczeniem filtra (przynajmniej raz na 3 miesiące). Trzeba pamiętać, że niektóre rybki żyją w stadzie, a inne wręcz nie znoszą towarzystwa. Nie można umieszczać w jednym akwarium ryb prowadzących ruchliwy tryb z tymi, które wolą spokój. Niektóre ryby mogą przeżyć nawet kilka tygodni bez pożywienia. Jednak by w pełni cieszyć się wakacjami i nie martwić o zawartość swojego akwarium, warto zainwestować w automatyczny karmnik – wystarczy napełnić go mieszanką pokarmów.

Królik żyje przeciętnie 6-8 lat. Jako zwierzę udomowione wymaga odpowiedniego zaadoptowania pomieszczeń, które zapewnią idealną ochronę przed naturalnymi wrogami, jak i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Królik potrzebuje swobody- należy codziennie wypuszczać go z klatki na 3-4 godziny, aby sobie pobiegał. Planując podróż wakacyjną, najlepiej zostawić pupila w domu pod opieką kogoś zaufanego, kto zna królika i będzie mógł go codziennie doglądać.

Źródło: Sara Spildener, Flicker.com (cc)

Chomik żyje stosunkowo krótko – do 2-3 lat. To bardzo zwinne i ciekawskie zwierzątko, aktywne głównie w nocy. Ogólnie jest łatwy w utrzymaniu, choć nie można zapominać o czyszczeniu klatki, myciu kuwety i akcesoriów (przynajmniej raz w tygodniu). Chomik potrafi ugryźć, dlatego dzieci powinny wiedzieć jak postępować z tak małym i delikatnym zwierzątkiem. Ponadto, lubi ruch a więc należy zapewnić mu codzienny wybieg poza klatką. Chomiczek może zostać sam w domu przez 4-5 dni pod warunkiem, że będzie miał dostęp do świeżej wody, zapasu ziaren i niepsujących się warzyw.

Źródło: SashaW, Flicker.com (cc)

Świnka morska żyje ok. 7-9 lat. Jest bardzo płochliwym i nieufnym zwierzątkiem – jej oswajanie może trwać nawet kilka miesięcy. Potrzebuje codziennych spacerów poza klatką. Trzeba nauczyć się ją prawidłowo trzymać, aby nie wyrządzić jej krzywdy – należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie małych dzieci. Zdrowa świnka będzie pochłaniać wszystko, co jest dla niej zjadliwe. Nie należy zostawiać jej samej w domu na zbyt długo, góra 2-3 dni. Weekendowy wyjazd nie powinien jej zaszkodzić, jeśli dostanie odpowiednią ilość wody i jedzenia.

Żółw to najbardziej długowieczne zwierzę – dobrze utrzymane może przeżyć nawet 150 lat. Łatwo się oswaja i zazwyczaj rozpoznaje opiekuna. W pogodne dni trzeba chodzić z nim na spacery (po czystych trawnikach), a od czasu do czasu kąpać i smarować pancerz wazeliną lub kremem, aby zwiększyć jego elastyczność. Żółwie lądowe wytrzymają długi czas bez pożywienia – w przypadku dłuższej nieobecności w domu trzeba je obficie karmić przez ok. 2 tygodnie a przed samym wyjazdem wsypać do pojemnika z jedzeniem suszone zioła lub miękkie owoce (w zależności od gatunku). Żółwia wodnego również można zostawić na ok. 2 tygodnie bez pokarmu, ale trzeba zaopatrzyć zbiornik z wodą w filtr akwarystyczny.

Źródło: akk_rus, Flicker.com (cc)

Tchórzofretka przeciętnie żyje 6-10 lat. To bardzo przyjazne zwierzątko, które lubi ruch (zwłaszcza spacery na smyczy), zabawę oraz towarzystwo ludzi. Często chowa się w zakamarkach domu, po szufladach i półkach, wyciągając z nich całą zawartość i rozrzucając dookoła. Tchórzofretka jest zwierzątkiem inteligentnym i szybko się uczy, zwłaszcza przychodzenia na zawołanie i przynoszenia różnych rzeczy. Klatka i jej wyposażenie to dość spory wydatek, ale wyżywienie fretki nie jest już takie drogie. Trudno ją do czegoś zmusić, a jeszcze trudniej cokolwiek zakazać. W wychowaniu fretki nie można stosować kar (krzyk, bicie) – jeśli straci zaufanie, stanie się bardziej zawzięta, a nawet agresywna. Na wakacje można zabrać fretkę ze sobą – dobrze znosi podróże, a wszystko co nowe bardzo ją cieszy. Wystarczy zaopatrzyć się w tzw. transporterek wyposażony w kuwetę i hamak.

Źródło: Martin Pettitt, Flicker.com (cc)

Długość życia papużki falistej wynosi przeciętnie 7-9 lat, ale przy sprzyjających warunkach może dożyć nawet 15. Jest niedrogim i łatwym w utrzymaniu ptaszkiem. Nie ma dużych wymagań, nie mniej jednak trzeba codziennie wymieniać jej wodę i jedzenie, raz na tydzień umyć kuwetę, a co 3 dni szufladę. Trzeba też zapewnić papużce odpowiednie miejsce do latania (nie powinna cały czas przebywać w klatce) oraz różne akcesoria do zabawy.

Ptaszek potrafi naśladować mowę człowieka i inne dźwięki. Planując urlop, można zostawić papużkę pod opieką rodziny lub dobrych znajomych. Trzeba jednak pamiętać, że każda zmiana otoczenia jest dla niej stresująca. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie ptaszka samego w domu, zapewniając mu zapas ziarna i wodę.

Źródło: chriswsn, Flicker.com (cc)

Kanarek średnio żyje ok. 12 lat, ale zdarza się że nawet 20. Jest aktywnym, wesołym i pięknie śpiewającym ptaszkiem, bardzo łatwym w utrzymaniu i tanim, oczywiście należy liczyć się z jednorazowym wydatkiem na odpowiednią klatkę, karmnik i poidło. W porównaniu z innymi zwierzętami, kanarek to mało kłopotliwy domownik. Oswojony, sam szuka bliższego kontaktu ze swoim opiekunem, np.: podążając za nim do drugiego pomieszczenia. Wyjeżdżając na parę dni, kanarkowi trzeba zostawić zapas ziarna oraz poidełko wypełnione wodą. Jeśli ptaszek jest bardzo towarzyski i źle znosi długotrwałą ciszę w mieszkaniu, można pozostawić włączone radio (nie za głośno i najlepiej na baterie), by kanarek miał rozrywkę i nie czuł się samotny.

źródło: https://www.poradopedia.pl/zwierzaki/12-zwierzat-domowych-ktore-najlepsze-dla-ciebie,3079.html?all=1

 

Kalendarz

styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Informacje

Nr konta bankowego BS w Grybowie o/Uście Gorlickie

61 8797 1039 0030 0399 6771 0001

Regon: 492742737
NIP: 738-19-03-664

STATUT POM ELEOS W GŁADYSZOWIE

Bez nazwy (11 x 9 cm)(1)
Logo 100 lecie PAKP_page-0001

Copyright 2019 KONCEPT ©  All Rights Reserved

Skip to content