Po co robić kompoty na zimę?
Jeszcze dwadzieścia lat temu nikt nie zadałby tego pytania. Robienie kompotów było czymś oczywistym. Dzisiaj też warto zrobić kompot wiśniowy, bo wiecie co znajduje się w słoiku. Sami decydujecie, co w nim jest. W domowym kompocie nie ma nic oprócz owoców, cukru buraczanego i wiśni. W gotowym syropie do rozcieńczania może być syrop glukozowo-fruktozowy – szczególnie niebezpieczny dla dzieci i młodzieży.
Jak zrobić kompot wiśniowy?
Kompot wiśniowy to jeden z najłatwiejszych przetworów. Musicie tylko wydrylować wiśnie. Potem dodać do nich cukier, wodę i doprowadzić do wrzenia. Wrzący kompot przelać do słoików i bez zbędne zwłoki zamknąć naczynia szczelnymi pokrywkami typu twist.
Pasteryzować, czy nie pasteryzować kompot z wiśni?
Wrzący kompot po szczelnym zamknięciu rozgrzewa metalową pokrywkę. W czasie stygnięcia pokrywka kurczy się i lepiej przylega do krawędzi słoika. Dzięki temu sprytnemu zabiegowi, nie trzeba specjalnie pasteryzować przetworu.
Aby wykonać kompot szybko i sprawnie nie trzeba mieć wielkich umiejętności. Przekonajcie się sami. Poniżej prezentujemy film poglądowy, w którym dowiecie się jak zrobić kompot wiśniowy.