W sobotę 21 października 2023 roku, w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie odbyła się XXIV Gala Ubi Caritas, podczas której nagrody za działalność charytatywną wręczyły organizacje i fundacje trzech Kościołów: ELEOS Kościoła prawosławnego, Caritas Kościoła rzymskokatolickiego oraz Diakonia Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego. Galę poprowadzili Marcin Abijski, dyrygent, znawca muzyki bizantyjskiej i staroruskiej oraz dyrektor Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS, ks. dr Doroteusz Sawicki. Uroczystość uświetnił śpiew Młodzieżowego Chóru Katedry św. Marii Magdaleny pod kierownictwem protodiakona Rafała Dmitruka.
W trakcie uroczystości ks. Doroteusz Sawicki podkreślał, że wszyscy nagrodzeni to osoby, które potrafiły wygrać z obojętnością, bezradnością, niemocą i ofiarowały bliźnim miłość i miłosierdzie. „Chcemy dzisiaj opowiedzieć historię o pięknych ludziach, o ludzkiej godności i najwspanialszych jej przejawach” – mówił duchowny o laureatach. Obecna na gali dyrektor generalna Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Wanda Falk, zwracała uwagę na problemy z jakimi mierzy się współczesny świat. Przypomniała, że od ponad 1,5 roku sąsiedzi z Ukrainy walczą o wolność, a w ostatnich dniach na nowo rozgorzał konflikt izraelsko-palestyński, przynosząc wiele bólu i cierpienia po obu stronach. W tym kontekście podkreślała, że w obliczu wielu wyzwań doskonale widać, jak wiele zależy od człowieka. Ksiądz Tomasz Roda (zastępca dyrektora Caritas Polska) w imieniu Caritas dziękował wszystkim, którzy ofiarują pomoc innym, czyniąc to z potrzeby serca. Przytoczył również słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, który powiedział: „Ludzie mówią: Czas to pieniądz. A ja wam mówię: czas to miłość”. „To wspaniała wskazówka dla nas wszystkich” – podkreślił.
Podczas uroczystości ELEOS nagrodził 10 osób i organizacji. Trzy spośród nich zyskały szczególny, międzynarodowy wymiar.
„Dłonie Miłosierdzia” nagrody ELEOS w kategorii „Współpraca z ELEOS” nagrodzony został Amerykański Kościół Prawosławny (OCA) w osobie Jego Eminencji metropolity Waszyngtonu, całej Ameryki i Kanady Tichona. Na uroczystościach w Warszawie nie było przedstawicieli Kościoła. Nagroda zostanie wręczona w późniejszym czasie. Warte podkreślenia jest, że dzięki zaangażowaniu Kościoła amerykańskiego ELEOS udało się zorganizować kilkadziesiąt transportów z artykułami spożywczymi, medycznymi, dezynfekującymi, chemią gospodarczą i kosmetykami na Ukrainę oraz do ośrodków pobytu uchodźców w Polsce, 12 letnich obozów wypoczynkowo – terapeutycznych. Zorganizowano i doposażono 15 świetlic pobytu dziennego, prowadzono w nich szereg programów integracyjnych i kursy języka polskiego dla kilkuset uchodźców. Ponadto, przygotowano 10 ośrodków zbiorowego pobytu uchodźców, które działały ponad rok.
W kategorii „Nagroda Specjalna” „Dłonie Miłosierdzia” nagrodę otrzymała Międzynarodowa Prawosławna Chrześcijańska Organizacja Charytatywna z siedzibą w Baltimore (USA) – „International Orthodox Christian Charities”. IOCC jest agencją humanitarną Zgromadzenia Kanonicznych Biskupów Prawosławnych Stanów Zjednoczonych Ameryki, która od początku wojny w Ukrainie aktywnie wspiera jej ofiary. W tym celu nawiązała współpracę z ELEOS, by wspólnie realizować liczne projekty, z których skorzystało kilkadziesiąt tysięcy osób. Wśród wspólnych akcji są m.in.: kursy językowe, finansowe wsparcie uchodźców i rodzin ich goszczących, aktywizacja zawodowa, biura poradnictwa i zatrudnienia, infolinie pomocowe. Dzięki finansowemu i personalnemu wsparciu IOCC powstały świetlice integracyjne i domy pobytowe, uruchomiono Centrum Wolontariatu, a struktury ELEOS i procedury działalności – dzięki licznym szkoleniom uzyskały nową jakość.
Nagrodą główną „Dłonie Miłosierdzia” ELEOS w kategorii Świadectwo Miłosierdzia uhonorowany został ks. Oleksi Godun, duchowny Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej i członek Fundacji Wspierania Obrońców Ukrainy, zaangażowany w niesienie pomocy ofiarom wojny w Ukrainie. Duchowny wielokrotnie odwiedzał z duchowym wsparciem żołnierzy na pierwszej linii frontu i rannych w szpitalach polowych. Współorganizował zakup w Niemczech ambulansów do przewożenia rannych i pełnił w nim dwutygodniowe dyżury przy linii frontu. Organizował transporty darów rzeczowych do szpitali, ośrodków zaopatrzenia żołnierzy oraz wszystkim poszkodowanym przy i daleko od linii frontu. Odwiedzał z pomocą humanitarną tereny wyzwolone. Niespełna 20 takich transportów prowadził osobiście z Polski.
Ponadto ELEOS uhonorował pozostałe osoby, które na co dzień wspierają i pomagają innym w potrzebie. W kategorii Dłonie Miłosierdzia 2023 „Świadectwo Miłosierdzia” dyplom uznania przyznano Sebastianowi Radek i Grzegorzowi Sokół, wolontariuszom i kierowcom od wielu lat poświęcającym swój czas i siły na rzecz wsparcia podopiecznych ELEOS Diecezji Białostocko – Gdańskiej.
W kategorii „Współpraca z ELEOS” wyróżnienie otrzymali Jerzy Pietrucha, prezes grupy rodzinnych firm Pietrucha International, od lat wspierający przedsięwzięcia patriotyczne, edukacyjne, wydawnicze i charytatywne na terenie Diecezji Łódzko – Poznańskiej oraz Romuald Turczyński prezes Banku Żywności w Suwałkach, który od lat zaopatruje w artykuły spożywcze prawosławne Domy Pomocy Społecznej i podopiecznych ELEOS Diecezji Białostocko-Gdańskiej.
W kategorii „Nagroda Specjalna” dyplom uznania otrzymali: Dorota Socha – Kononiuk, pedagog, socjoterapeutka, od 2010 roku związana ze Specjalistyczną Placówką Wsparcia Dziennego ELEOS w Białymstoku, Barbara Gajko opiekun i wychowawca Specjalistycznej Placówki Wsparcia Dziennego ELEOS w Białymstoku oraz ks. Jarosław Grycz, zastępca dyrektora Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS Diecezji Przemysko-Gorlickiej, kierownik Domu Charytatywno- Opiekuńczo- Rehabilitacyjnego oraz Diecezjalnego Domu Dziecka dla Uchodźców z Ukrainy w Gładyszowie, który po dziś dzień gości 16 osób z Ukrainy oferując im namiastkę domu, rodzinne ciepło, edukację.
Wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym organizatorzy gratulują i serdecznie dziękują.
za: ELEOS Polska
zdjęcia: protodiakon Igor Kutovyi