Flaga
Flaga europejska jest symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu.
Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy.
Krąg gwiazd jest symbolem jedności, a ich liczba nie zależy od liczby państw członkowskich.
Hymn UE to fragment IX Symfonii skomponowanej przez Ludwiga van Beethovena w 1823 do tekstu poematu Fryderyka Schillera ?Oda do radości? z 1785 r.
Hymn europejski jest wizytówką nie tylko Unii Europejskiej, ale również Europy w szerszym znaczeniu. Poemat ?Oda do radości? Fryderyka Schillera wyraża idealistyczną wizję braterstwa całej rasy ludzkiej ? wizję, którą podzielał Beethoven.
W 1972 r. Rada Europy postanowiła, że fragment IX symfonii Beethovena zatytułowany ?Oda do radości? zostanie jej hymnem. W 1985 r. szefowie państw i rządów UE zadecydowali, że melodia ta będzie oficjalnym hymnem Unii Europejskiej. Melodia ? ponieważ utwór ten nie ma słów. Hymn wyraża europejskie ideały wolności, pokoju i solidarności w uniwersalnym języku, jakim jest muzyka.
Celem hymnu europejskiego nie jest zastąpienie hymnów narodowych poszczególnych państw członkowskich UE, lecz uczczenie wspólnych wartości. Hymn jest odtwarzany podczas oficjalnych uroczystości z udziałem przedstawicieli Unii Europejskiej i przy okazji różnego rodzaju wydarzeń o charakterze europejskim.
Posłuchaj hymnu europejskiego
Waluta
Euro jest oficjalną walutą w 19 z 27 państw członkowskich UE. Zostało wprowadzone w 2002 r. po trwającym ponad 40 lat okresie przygotowań. Europejski Bank Centralny i Komisja Europejska są odpowiedzialne za utrzymywanie jego wartości i stabilności oraz za ustanowienie kryteriów, jakie kraje UE muszą spełnić, aby móc przystąpić do strefy euro.
Jednolita waluta, która jest widocznym symbolem integracji europejskiej, ma specyficzną historię dotyczącą jej projektowania, wdrażania i polityki. Chociaż euro zostało wprowadzone prawie 20 lat temu, w niektórych krajach nadal można wymienić stare narodowe banknoty i monety na wspólną europejską walutę.
źródło: https://europa.eu/european-union/about-eu/symbols/anthem_pl