Według kalendarza juliańskiego prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich 6 stycznia obchodzą wigilię Bożego Narodzenia. Natomiast w kościele katolickim w tym dniu celebrowana jest uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana potocznie świętem Trzech Króli.
Według tradycji Trzej Królowie szli za Gwiazdą Betlejemską, by dotrzeć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. To właśnie tego dnia trzej mędrcy ze wschodu dotarli do Betlejem, by oddać hołd Dzieciątku Jezus wręczając Mu mirrę, kadziło i złoto.
W malarstwie Kacper jest portretowany jako mieszkaniec Afryki, który podarował Dzieciątku mirrę, symbolizującą człowieczeństwo i samoopanowanie. Drugi z mędrców, Melchior, jest przedstawiany jako reprezentant Azji lub Europy, który przyniósł złoto ? symbol królewskiej władzy. A trzeci, Baltazar, ukazywany jest jako wysłannik Azji, który złożył w hołdzie kadzidło – symbol boskości.
W XVIII wieku upowszechnił się zwyczaj święcenia kredy, którą tradycyjnie w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych domów pisano litery: C?M?B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku. Jest to bowiem akronim od łacińskiego życzenia ?Christus Mansionem Benedicat? (Niech Chrystus błogosławi temu domowi) lub też skrót imion Trzech Króli: Kacper, Melchior i Baltazar.
Zapraszam do wysłuchania opowieści o Trzech Królach w interpretacji aktora Ryszarda Nawrockiego:
(Obraz ilustrujący wpis na stonę: Pokłon Trzech Króli, rycina Heinricha Hofmanna, koniec XIX wieku)