Prima Aprilis, które świętujemy 1 kwietnia, to dzień, w którym trzeba szczególnie uważać. Zapewne czekają nas dziś psikusy ze strony rodziny, znajomych, a nawet nieprawdziwe informacje podawane w mediach. Prima aprilis oznacza po łacinie po prostu „1 kwietnia”. Sam zwyczaj pochodzi najprawdopodobniej od rzymskich świąt – Cerealiów.
Co oznacza prima aprilis?
1 kwietnia, czyli dosłownie prima aprilis. Dziś możemy robić żarty bliskim, a nawet obcym – i nikt nie powinien się za to obrażać. Sami też musimy pozostać czujni i nabrać sporo dystansu. Żartownisie tylko czyhają na naszą nieuwagę!
Skąd się wziął prima aprilis?
Pochodzenie zwyczaju primaaprilisowego nie jest do końca pewne. Wywodzi się on najprawdopodobniej z jednego z kwietniowych świąt rzymskich. Wedle jednej z teorii ? z uroczystości Cerealiów obchodzonej 19 kwietnia, podczas której proszono boginię urodzaju – Cererę – o prima aprilis, czyli urodzajny kwiecień. Według innej ? ze święta na cześć bożka śmiechu i wesołości, przypadającego na 1 kwietnia, kiedy Rzymianie obchodzili Nowy Rok. Do Polski prima aprilis zawitał w XVI wieku. W XVII w. polski poeta Wacław Potocki pisał:
Prima aprilis albo najpierwszy dzień kwietnia.
Do rozmaitych żartów moda staroletnia.
Źródło: https://podroze.se.pl/aktualnosci/prima-aprilis-skad-pochodzi-ten-zwyczaj-jak-obchod/2247/