Postawa i zachowanie przy stole, nieważne czy podczas uroczystej wystawnej kolacji, czy spotkania w gronie przyjaciół, świadczy o naszej kulturze. Dlatego warto wiedzieć, co o zasadach dobrego zachowania przy stole mówi savoir-vivre.
Za stołem siadamy dopiero w momencie, kiedy gospodarz o to poprosi. Jeżeli bierzemy udział w uroczystym przyjęciu, to wówczas jako pierwsza za stołem siada pani domu. Osoba, która zasiada obok niej powinna odsunąć krzesło, by pomóc i ułatwić jej zajęcie swojego miejsca. Panowie czekają do momentu, aż wszystkie obecne podczas uroczystości Panie usiądą za stołem.
Za stołem należy dbać o prawidłową postawę ciała – siedzieć prosto, nie bujać się na krześle. Niestosowne jest także zbyt bliskie przysuwanie się do stołu, opieranie o jego skraj, podpieranie łokciami. Ręce należy ułożyć po obu stronach talerza.
Serwetkę rozkłada się i umieszcza na kolanach. Nie jest przyjęte, aby serwetkę wiązać pod szyją. Oczywiście serwetka przeznaczona jest do tego, żeby po spożyciu posiłku wytrzeć nią delikatnie usta. Po zakończonym posiłku serwetkę zostawia się obok talerza.
W prawej ręce trzyma się nóż, w lewej widelec. Po opróżnieniu talerza sztućce układa się na talerzu równolegle. Niestosowne jest krzyżowanie ich na talerzu, a tym bardziej opieranie o jego brzeg. Kieliszek trzyma się nie za nóżkę, a za część rozszerzającą się.
Początek posiłku
Gospodarze zaczynają jako pierwsi jeść, i to jest sygnał do rozpoczęcia spożywania posiłku przez pozostałych gości. Należy dostosować się do ogólnego rytmu, zbyt szybko nie jeść. Gospodarze nie powinni nalegać i nakłaniać do jedzenia gości, którzy wyraźnie nie mają na to ochoty.