W ramach zmniejszenia ograniczeń przez rząd, od 12.02.2021 otwierają się kryte baseny, z których będzie można korzystać przy zachowaniu wyznaczonych rygorów sanitarnych. Bardzo zachęcamy do skorzystania z tej możliwości gdy nadarzy się tylko taka okazja. Pływanie przynosi same korzyści. Może być doskonałą formą aktywnego wypoczynku, pomagającą utrzymać kondycję fizyczną i dobre samopoczucie. Dzięki temu, że podczas ruchu w wodzie angażujemy praktycznie wszystkie mięśnie, pływanie pełni rolę profilaktyczną i rehabilitacyjną.
Korzyści wynikające z pływania:
? Pływanie wspomaga układ oddechowy, zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału serca i cukrzycy.
? Poprawia elastyczność stawów i poprawia ich ruchomość.
? Gdy gimnastykujesz się w wodzie, ciało waży 1/10 swojej masy na lądzie.
? Przyspiesza regenerację po wysiłku oraz rozciąga i relaksuje mięśnie.
? Łagodzi bóle stawów, wysokie ciśnienie krwi i dolegliwości.
? Pływanie koi i relaksuje dzięki regularnemu oddychaniu i wydzielaniu endorfin ? hormonów szczęścia.
? Koryguje wady postawy i zwiększa pojemność płuc.
? Pływanie to moc, która pomoże ci lepiej spać w nocy.
? Podczas pływania Twoje ciało pracuje praktycznie od stóp do głowy.
Ćwiczenia w wodzie, o ile są wykonywane poprawnie technicznie, nie obciążają kręgosłupa ani stawów, wzmacniają natomiast mięśnie, zwłaszcza grzbietu, które mają nam podtrzymywać kręgosłup. Jest wskazane dla osób po zawale serca, gdyż pobudza układ krążenia, i dla cierpiących na kontuzje stawów kolanowych, biodrowych ? jest przecież wzmacniającą mięśnie gimnastyką bez obciążenia stawów. Należy też do form ruchu, podczas których szybko spala się tkankę tłuszczową.
Wyjazd na basen nie jest skierowany tylko dla osób potrafiących pływać, jak widać nawet prosta gimnastyka w wodzie może przynieść świetne rezultaty i efekty. Wystarczy systematyczna obecność w wodzie, by dostarczać swojemu organizmowi sposobu na bezsenność, problemy z oddychaniem, stres, bóle kręgosłupa i zastane mięśnie, a nawet nadwagę.
Najprostszym stylem pływania jest styl grzbietowy. Leżymy na plecach z twarzą wychyloną z wody (nie ma kłopotów z oddychaniem), rękami wykonujemy silne wymachy za siebie, zaś nogami mocne wybicia wody w górę. Gdy pływamy stylem grzbietowym, pracują mięśnie rąk i nóg, a także brzucha, pośladków, które trzeba spinać, by utrzymać się na wodzie w pozycji leżącej. Na początku swojej przygody z pływaniem warto korzystać też z pomocy dostępnych na basenie jak na przykład desek.