W sporcie maskotki pojawiły się w latach dwudziestych XX wieku. Pierwszymi z nich były maskotki osobiste, które zawodnicy nosili przy sobie, wierząc w ich magiczną moc. Ich obecność na arenach sportowych miała zapewnić zawodnikom szczęście i zwycięstwo.
Pierwszą nieoficjalną maskotką olimpijską był ?Smoky?, żywy, czarny terier szkocki, który przywędrował do wioski olimpijskiej podczas Igrzysk X Olimpiady (1932) i został przez sportowców namaszczony na maskotkę.
W latach sześćdziesiątych XX wieku, wprowadzono kolejne nieoficjalne maskotki. Podczas X Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Grenoble w 1968 roku pojawiła się stylizowana kukiełka narciarza o imieniu ?Schuss?, wykonana według pomysłu madame Lafargue.
Inicjatorami wprowadzenia oficjalnych maskotek do symboliki olimpijskiej byli Niemcy, którzy zrealizowali swój projekt na letnich Igrzyskach XX Olimpiady w Monachium w 1972 roku. Jako pierwszą oficjalną maskotkę olimpijską zaproponowali jamnika ?Waldi?, który reprezentował najbardziej popularną rasę psów w Bawarii. Od tej pory na wszystkich kolejnych letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich pojawiają się różnorodne atrakcyjne maskotki.
Lista maskotek zimowych igrzysk olimpijskich:
1968 Grenoble – mężczyzna na nartach ?Schuss?;
1976 Innsbruck ? bałwanek;
1980 Lake Placid – szop ?Roni?;
1984 Sarajewo – wilczek ?Vuczko?;
1988 Calgary – polarne niedźwiadki ?Hidy? i ?Howdy? (brat i siostra) ubrane w kowbojskie stroje;
1992 Albertville – półczłowiek-półgwiazda ?Magique?;
1994 Lillehammer – dzieci w tradycyjnych norweskich strojach ?Haakon? i ?Kristin?;
1998 Nagano – sowy śnieżna ?Sukki?, ?Nokki?, ?Lekki?, ?Tsukki?;
2002 Salt Lake City – kojot ?Powder?, królik ?Coal?, czarny niedźwiedź ?Copper?;
2006 Turyn – śnieżna kula ?Neve? i kostka lodu ?Gliz?;
2010 Vancouver – ?Miga? (w części mityczny niedźwiedź morski, w części niedźwiedź biały);
2014 Soczi – pantera śnieżna, zajączek i biały miś;
2018 Pjongczang – biały tygrys ?Soohorang?, natomiast maskotką zimowych igrzysk paraolimpijskich – czarny niedźwiedź ?Bandabi?;
2022 Pekin – panda ?Big Dwen Dwen?.
Na podstawie: https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2016-07-25/od-schussa-do-viniciusa-poznaj-historie-olimpijskich-maskotek/
https://olimpijski.pl/wp-content/uploads/2020/09/symbole-i-maskotki-olimpijskie.pdf