Termin ?kolęda? wywodzi się najprawdopodobniej od łacińskiego calendae [wym. kalende] i oznaczał w dosłownym tłumaczeniu ?pierwszy dzień miesiąca?. Na kalendy styczniowe (Nowy Rok) składano sobie w antycznym Rzymie życzenia i podarki, zaś wykonywane z tej okazji pieśni określano jako ?kalendae?. Pieśni bożonarodzeniowe zaczęto określać mianem kolęd dość późno, bo w XIX wieku.
Za najstarszą kolędę polską uważana jest ?Zdrów bądź, krolu anielski? (zapis z 1424 r.). Jest to przekład z czeskiego. Posłuchajcie tej kolędy w wykonaniu w wykonaniu Scholi Nativitatis: https://www.youtube.com/watch?v=YuR2YPeNEd0
A teraz kilka słów o Waszej ulubionej kolędzie, którą jest ?Lulajże, Jezuniu?. Prawdopodobnie powstała ona w drugiej połowie XVII wieku. Po raz pierwszy została wydrukowana w 1767 roku, gdy w lwowskiej oficynie Szlichtynów ukazał się zbiór pt. ?Kantyczki?. To jedna z najbardziej znanych polskich kolęd. Od wieków inspiruje wybitnych kompozytorów i artystów, wypełnia domy łagodnością, spokojem i sprzyja świątecznej refleksji.
Nie wiadomo kto jest autorem słów. Kolęda wywodzi się z tradycji ludowej, a jej autorzy ? podobnie jak w przypadku większości polskich kolęd ? pozostają anonimowi.
„Lulajże, Jezuniu” była ulubioną kolędą Fryderyka Chopina. Jej motyw kompozytor zapisał w Scherzo h-moll op. 20 Fryderyka Chopina: https://www.youtube.com/watch?v=HJC9VFv4j6o
A teraz zapraszam do wspólnego śpiewania. Podczas słuchania podkładu muzycznego na ekranie wyświetlą się słowa kolędy. Wsłuchajcie się w muzykę i zaśpiewajcie ?Lulajże, Jezuniu? najpiękniej jak tylko umiecie!
https://www.youtube.com/watch?v=QY02I04tfak
Na podstawie: https://www.koledypolskie.pl/koleda/lulajze-jezuniu/