W 1924 roku w Chamonix zostały rozegrane pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie. Organizatorzy nawet nie nazwali imprezy sportowej olimpiadą, a jedynie Tygodniem Sportów Zimowych. W zawodach startowali zawodnicy z szesnastu krajów. Wśród nich było siedmiu zawodników z Polski.
(Plakat I Zimowych Igrzysk Olimpijskich)
Cztery lata później olimpiada zimowa rozegrała się w szwajcarskiej miejscowości Sankt Moritz (1928). W wydarzeniu wzięło udział aż 25 państw. Niestety nieprzyjemną niespodziankę sprawiła pogoda. Było tak ciepło, że zamiast śniegu na narciarskich stokach pojawiła się woda. Niemniej igrzyska zostały rozegrane.
Po igrzyskach w Garmisch-Partenkirchen, które odbyły się w 1936 roku, nadeszła dwunastoletnia przerwa spowodowana nadciągającą II wojną światową. Po wojnie pierwsze zawody olimpijskie rozegrano ponownie w Szwajcarii, która nie była zniszczona działaniami wojennymi.
Początkowo mało popularne igrzyska zimowe, budziły coraz większe zainteresowanie. Bywało, że największym problemem stawała się pogoda. O ile igrzyska olimpijskie letnie mogą być rozgrywane praktycznie w każdych warunkach, to z zimowymi nie jest już tak prosto.
4 lutego 2022 roku w Pekinie rozpoczną się XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Obecnie w Chinach trwają intensywne przygotowania do organizacji tej imprezy.
Na podstawie: http://sporty-zimowe.pl/historia-igrzysk-zimowych/