Za oknem śnieg a termometr wskazuje niską temperaturę. To moment, w którym powinniśmy pomyśleć o bezbronnych zwierzętach, które mają utrudniony dostęp do pokarmu.
Borsuki, jenoty, jeże, świstaki czy niedźwiedzie już od jesieni gromadzą pokaźne zapasy sadła i razem z pierwszymi przymrozkami szykują się do snu. Wietrzą domki, wymieniają posłanie na nowe, zatykają zbędne korytarze i zapadają w kilkumiesięczną drzemkę. A co ze zwierzętami leśnymi, które nie zapadają w sen zimowy?
?Dokarmianie?, jak sam nazwa wskazuje, jest częściową pomocą zwierzętom w trudnych warunkach środowiskowych. Nie mogą one ?zapomnieć? o samodzielnym szukaniu pokarmu w lesie. Dokarmiać należy systematycznie i w stałych miejscach. Nie należy podawać karmy przez cały rok, gdyż w pozostałych sezonach ? las i pola wyżywią dzikie zwierzęta.
Dziki, sarny, jelenie oraz żubry, dopóki śnieg nie pokryje grubą warstwą ściółki leśnej, mają szanse pożywić się tym, co zostało z jesieni. Po obfitych opadach śniegu zaczyna się u nich walka o przetrwanie. Aby im pomóc leśnicy wykładają w paśnikach i na śniegu siano, buraki, kukurydzę lub marchew.
Jeszcze trudniej mają łosie, które przychodzą z bagien do lasów. Ich jedzeniem stają się kora i gałązki drzew iglastych, głównie młodych sosen, wierzb, osik czy dębów. Łosie nie dożywiają się przy paśnikach i bardziej niż inne zwierzęta skazane są same na siebie. Zimą jedzą co innego niż pozostałe jeleniowate. Poza tym są samotnikami i indywidualistami. Nie znoszą towarzystwa jeleni, które często podjadają smakołyki z paśników. Tymczasem większość upraw leśnych jest ogradzana. W zamian leśnicy ścinają i wykładają im gałęzie w odosobnionym miejscu.
Pamiętajmy o tym, że nie wszystkie zimujące zwierzęta to roślinożercy. Wilk, ryś, lis, kuna czy ptaki drapieżne mają nieco łatwiejszy żywot, są naturalnymi i bardzo pożytecznymi selekcjonerami i sanitariuszami. Ich łupem pada wymęczona trudami zimy zwierzyna.
Na podstawie: https://www.werandacountry.pl/zwierzeta/zwierzeta-w-naturze/zimowe-dokarmianie-zwierzat
Aby dowiedzieć się o prawidłowym dokarmianiu ptaków, zapraszam do obejrzenia filmu: