W tym tygodniu tematem przewodnim naszych spotkań online jest bajka, baśń i legenda. Każdemu z nas lektura tych książek kojarzy się z dzieciństwem, walką dobra ze złem czy magią. Czytali nam je rodzice, dziadkowe, opiekunowie. Dzięki historyjkom, w których świat roślin i zwierząt był zaczarowany, odkrywaliśmy w sobie emocje, uczyliśmy się nowych wzorców osobowych, odkrywaliśmy nieznane dotąd zachowania. Poprzez fikcyjne postacie literackie nauczyliśmy się innego postrzegania świata i a nasza wyobraźnia rozwinęła się.
Zatem bajka to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale i nauka, wsparcie rozwoju osobowości, czy przygotowanie do pokonywania przeszkód, które napotkamy w życiu.
A jak charakteryzuje te pojęcia Słownik terminów literackich?
Bajka ? krótki utwór literacki, zawierający morał (pouczenie), może być wierszowany i żartobliwy. Morał może znajdować się na początku lub na końcu utworu albo wynikać z jego treści. Istotną cechą bajki jest alegoryczność . Bohaterami bajek mogą być ludzie, a także zwierzęta i przedmioty, które uosabiają typy ludzkie, cechy charakteru lub przeciwstawne poglądy i stanowiska.
Słownik terminów literackich, Janusz Sławiński (red.). Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2000, s. 55.
Baśń – ludowa opowieść wyjaśniająca zjawiska metafizyczne (duchowe) oraz prawdy moralne, na których straży stoi tradycja narodowa.
Słownik terminów literackich, Roman Rzadkowski (red.), http://stl.kochamjp.pl/tag/basn/
Legenda – opowiadanie oparte na motywach chrześcijańskich lub opowieóci fantastycznych o wydarzeniach historycznych.
Słownik terminów literackich, Roman Rzadkowski (red.), http://stl.kochamjp.pl/legenda/