Wieczór andrzejkowy to czas poświęcony magii i wróżbom. Andrzejki obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada. Święto związane jest z hucznymi zabawami oraz przepowiadaniem przyszłości. Odgadywanie przeznaczenia na najbliższy rok odbywało się przy użyciu następujących wróżb:
- lanie wosku – to najbardziej popularny zwyczaj w andrzejki. Gorący wosk ze świecy wlewamy przez dziurkę od klucza na powierzchnię wody. Uzyskany kształt trzeba skojarzyć z jakimś symbolem i sprawdzić jego znaczenie.
- buty – każda z panien bierze swój jeden but. Każdy z nich ustawiany jest następnie od ściany do progu, jeden za drugim. Ta, której but pierwszy przekroczy próg, jako pierwsza wyjdzie za mąż.
- jabłko – panny obierają jabłko tak, by skórka była jak najdłuższa. Następnie obierek rzuca się za plecy przez lewe ramię. Litera, w jaką ułoży się skórka, ma być pierwszą literą imienia narzeczonego.
- pisanie imion na kartkach ? na kartce wypisywane są imiona mężczyzn. Następnie kartkę należy odwrócić na drugą stronę i przekłuć igłą. Dziewczyna może wyjść za mąż za mężczyznę, którego imię przekłuje na kartce.
- post i modlitwa – jeśli panna pościła i modliła się w dzień świętego Andrzeja, to w nocy mógł ukazać jej się przyszły ukochany.
Geneza wróżb andrzejkowych nie jest do końca znana. Niektórzy badacze twierdzą, że tradycja przepowiadania przyszłości wywodzi się ze starożytnej Grecji lub z wierzeń germańskich. Andrzejki obchodzono na terenie Niemiec, Szwajcarii, Polski, Litwy oraz całej Europy Środkowo-Wschodniej. Zwyczaj na ziemiach polskich był już dobrze znany w XVI wieku. Patronem wróżb był św. Andrzej ? opiekun i powiernik wszystkich zmartwień panien na wydaniu. Dorastające dziewczęta wierzyły, że święty pomoże im znaleźć odpowiedniego kandydata na męża.
Przysłowia i powiedzenia związane ze św. Andrzejem:
- Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
- Kiedy na Andrzeja poleje, cały rok nie w porę rolę moczy, suszy.
- Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.
- Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.
- Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.
- Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.
- Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
- Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.
Zapraszam o obejrzenia filmu o Andrzejkach:
https://www.youtube.com/watch?v=-PQMkBUu97o&feature=youtu.be
A teraz czas na zabawę. Połącz ze sobą takie same klucze:
Pomóż dojść czarownicy do garnuszka:
A na koniec zapraszamy do pokolowania rysunków: