Najważniejsze zalety regularnego treningu:
- Uczucie radości ? Wytwarzające się endorfiny podczas ruchu nazywane są hormonami szczęścia. Dzięki nim regularne ćwiczenia poprawiają nastrój, mogą też złagodzić lęki i depresje jak również zmniejszyć uczucie odczuwanego bólu.
- Wzmacnia odporność ? Ruch powoduje że serce szybciej i pompuje krew. Dzięki temu znajdujące się w niej białe krwinki mogą skuteczniej wyłapywać zagrożenia. Uważa się też, że aktywność fizyczna dodatkowo poprawia skuteczność leukocytów w walce z wirusami i bakteriami oraz sprzyja ich namnażaniu. To wszystko sprawia że choroby mniej chętnie się nas trzymają.
- Pomaga schudnąć ? Regularny ruch pomaga też rozkręcić metabolizm. Dzięki temu organizm lepiej i skuteczniej wykorzystuje energię i składniki odżywcze z jedzenia. Pamiętaj jednak, że ćwiczenia pomagają schudnąć, ale nie zawsze oznacza to duży spadek wagi! Mięśnie są cięższe, niż tłuszcz. Dlatego, by kontrolować efekty, najlepiej się mierzyć.
- Buduje pewność siebie – Aktywność fizyczna sprawia, że czujesz się coraz lepiej we własnej skórze. Każdy trening to kolejna okazja do bycia z siebie dumnym. Zwłaszcza, jeżeli był wyjątkowo wymagający. Uczysz się także przezwyciężania swoich słabości. Wraz z coraz większą sprawnością przychodzą także radość i wiara we własne możliwości.
- Pomaga osiągnąć cele – ćwiczenia uczą dyscypliny. Pokazują, że jeżeli chcesz naprawdę zmienić coś w swoim życiu, to musisz uzbroić się w cierpliwość i uczciwie na to zapracować. Dzięki regularnemu ruchowi uczysz się planowania
i wytrwałości. - Spowalnia procesy starzenia – Chodzi tutaj przede wszystkim o poziom sprawności fizycznej i umysłowej. W obu przypadkach aktywność fizyczna wykonywana kilka razy w tygodniu pozwala spowolnić negatywne zmiany spowodowane wiekiem. Poza tym regularnie trenowane mięśnie i stawy, odwdzięczą ci się sprawnością i brakiem bólu. Dzieje się tak m.in. dlatego, że ruch poprawia wydzielanie mazi stawowej, która odżywia chrząstki tworzące powierzchnie stawów.
- Można wykonywać ją w domu ? Wystarczy odrobinę chęci, przestrzeni i czasu. Do treningu domowego można użyć karimaty, grubego koca lub butelek z wodą.
- Poprawia koncentracje – Dzięki wytwarzanej podczas aktywności dopaminie czujesz się mniej zmęczona i możesz jaśniej myśleć. Trening to także sojusznik pamięci i koncentracji. Badania pokazały, że pod wpływem ruchu tworzą się nowe komórki nerwowe.
- Pozwala poznać siebie – Najważniejsza w aktywności fizycznej jest więź, którą tworzysz ze swoim ciałem. Każdy kolejny trening to okazja na lepsze poznanie swoich ograniczeń. Jednocześnie to wspaniała możliwość odkrycia drzemiących w tobie pokładów motywacji i siły. Potraktuj ćwiczenia jako moment tylko dla siebie. Niech to będzie czas, kiedy możesz wsłuchać się w swoje wnętrze i odpocząć od codziennych zmartwień.