Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski w dniach 29 – 30 sierpnia 2016 r. w Gładyszowie odbyło się II Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Pomysłodawcą spotkań między diecezjalnych jest Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paisjusz Biskup Przemysko ? Gorlicki, który gościł nas na terenie swojej diecezji. Grupa kilkudziesięciu młodych prawosławnych ludzi i pracujący z młodzieżą duchowni przez dwa dni spędzili wspólnie czas, dyskutując o tym jak pokonać problemy i stawić czoła wyzwaniom, które stoją przed młodym człowiekiem. Honorowym gościem naszego spotkania był o. archimandryta Tymoteusz z monasteru w Sakach.
Do Gładyszowa zjechali się młodzi ludzie z różnych regionów Polski wraz ze swymi duchowymi opiekunami. Wśród nich była delegacja Zarządu Centralnego Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce z duchowym opiekunem o. Pawłem Szwedem. Reprezentowane były niemal wszystkie diecezje PAKP; warszawsko-bielska z o. Adamem Misijukiem, lubelsko-chełmska z o. Marcinem Gościkiem, białostocko-gdańska, wrocławsko-szczecińska z o. Mariuszem Kiślakiem. Nie zabrakło oczywiście miejscowej młodzieży zarówno z Gładyszowa, jak i okolicznych parafii ? Krynicy, Bartnego, Zdyni, Koniecznej wraz z ich opiekunami: o. Piotrem Pupczykiem, o. Arkadiuszem Barańczukiem, o. Mirosławem Cidyło, o. Markiem Gocko.
Spotkanie rozpoczęło się Molebnem w cerkwi pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Zdyni. Po nabożeństwie, przed cerkwią, została wykonana wspólna fotografia. Następnie przy krzyżu obok cerkwi, upamiętniającym tragiczne wydarzenia sprzed 50 lat ? Akcję ?Wisła?, posadziliśmy drzewo pamiątkowe. Jest ono symbolem jedności pokoleń, świadomości historii szacunkiem wobec przodków. A także i tego, że idee młodego prawosławnego pokolenia są żywe i będą rozwijać się i wzrastać wraz z młodym drzewkiem ?pod opieką krzyża i murów cerkiewnych.
Na dalszą część spotkania przejechaliśmy do Gładyszowa, gdzie w Ośrodku Miłosierdzia Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej ?Eleos? odbyła się dalsza część spotkania młodzieży i duchownych.
W rozważania o młodzieży w Cerkwi wprowadził nas o. archimandryta Tymoteusz z Sak. O. Tymoteusz wyjaśnił nam znaczenie okresu liturgicznego w jakim znajdujemy się – dni świąteczne Święta Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy, udzielił duchowego nastawienia. Rozpoczął od wytłumaczenia znaczenia i symboliki Święta Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy, które przeżywaliśmy kilka dni temu. Podkreślił znaczenie Matki Bożej jako naszej Opiekunki i Orędowniczki. Bogurodzica nieprzerwanie wstawia się za nas u Boga i pomaga nam realizować nasze przedsięwzięcia, nie możemy więc zapominać o Niej w naszym codziennym życiu i działaniach. To właśnie Ona podczas wesela w Kanie Galilejskiej wypowiedziała słowa: ?Czyńcie wszystko, cokolwiek wam powie? (J 2,5), które zostały wybrane na motto spotkania.
Następnie duchowni wprowadzili nas w tematykę spotkania. Wraz z ich słowami stopniowo przeszliśmy do rozmowy młodzieży i duchownych, która szybko przerodziła się w żywą i dynamiczną dyskusję. Dlaczego potrzebne jest Bractwo, jakie są powody kryzysu wiary wśród młodego pokolenia, jak przekazać rówieśnikom chrześcijańskie wartości, jak zbudować nie tylko nić ale silny most współpracy pomiędzy młodzieżą a duchownymi w taki sposób, żeby byli dla siebie wsparciem ? to tylko niektóre z poruszonych przez nas zagadnień.
Po kilku godzinach przeplatających się wypowiedzi zebranych była przerwa na sok i ciastko. Następnie podzieliliśmy się na dwie grupy (młodzież i duchowni), aby natchnięci dyskusją omówić wszystkie zagadnienia osobno. Merytoryczną część spotkania zakończyliśmy w jednej grupie dzieląc się wnioskami i przemyśleniami.
Po burzliwej dyskusji przyszła chwila na obiad w stołówce ?Eleosu?.
Po chwili odpoczynku pojechaliśmy do wsi Czarne. Przy pomniku poświęconym św. męczennikowi Maksymowi Sandowiczowi oraz więźniom zamęczonym w obozie w Thalerhofie została odsłużona Panichida. Ojcowie przybliżyli nam również tragiczną historię Łemkowszyzny i terenów objętych ?Akcją Wisła?. Przejeżdżając przez kolejne miejscowości podziwialiśmy krajobrazy i architekturę, ale przede wszystkim chłonęliśmy przed chwilą usłyszane słowa o tym jakie poświęcenie ponieśli wierni tej ziemi dla Prawosławia. Zwiedziliśmy największą Stadninę Koni Huculskich w Regietowie oraz zagrodę Łemkowską Państwa Dziubinów.
Wieczór poświęciliśmy na integrację. Spędziliśmy czas na rozmowach i zabawie przy bliskich sercu dźwiękach zespołu muzycznego z Krynicy. Wspominaliśmy tradycje naszych przodków, śpiewaliśmy pieśni ludowe z różnych regionów Polski. Tak wspólnie spędzony czas utrwalił jeszcze bardziej zawarte znajomości.
Możliwość rozmowy i spędzenia czasu z duchownymi, poznanie nowych osób, wymiana doświadczeń w rozwiązywaniu problemów, integracja prawosławnej młodzieży, poznanie realiów innych diecezji, wzajemna motywacja ? to tylko niektóre z wymienianych przez uczestników korzyści, które przyniosło nasze spotkanie. Mamy nadzieję, że to spotkanie młodzieży i duchownych z tak wielu różnych regionów kraju pozwoli na poprawienie obecności młodzieży w Cerkwi i przyciągnięcie kolejnych młodych osób. Na pewno żaden z uczestników nie uznał tego czasu za zmarnowany i wrócił z chęcią do dalszego działania na rzecz Cerkwi i jej przyszłości, czyli młodzieży.
W imieniu wszystkich zebranych dziękujemy o. Akadiuszowi i matuszce Katarzynie Barańczuk za serdeczną atmosferę i gościnność.
O.K.