Euro jest zdecydowanie jedną z najważniejszych walut świata. Jest wymieniana jednym tchem z takimi walutami jak: dolar amerykański, funt brytyjski czy frank szwajcarski. ?Stoi? nieoficjalnie na swoistego rodzaju piedestale na rynkach walutowych. Historia jej powstania jest jednak zgoła inna, aniżeli dolara amerykańskiego. Krótka, bardziej nowoczesna, nie mniej jednak bardzo ciekawa!
Początki euro
?Narodziny? waluty euro datuje się na 1 stycznia 1999 r. W powszechnym obiegu znajduję się od roku 2002. Dzień ten uznawany jest za zwieńczenie powojennej integracji europejskiej. Zalążki euro miały jednak miejsce już w latach 60 XX wieku. Widzimy, więc że jest to stosunkowo młody pieniądz.
Państwa związane z euro
Unia Europejska na chwilę obecną liczy 28 państw. Spośród nich 19 przyjęło ?wspólną walutę?. Należą do nich: Austria, Belgia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Włochy, Słowenia, Cypr, Malta, Słowacja, Estonia, Łotwa oraz Litwa. W Europie znajdziemy także 6 państw, które mimo, iż nie należą do UE, są ?posiadaczami? euro. Są to: Monako, San Marino, Watykan, Andora, Czarnogóra i Kosowo.
Państwa, które są zobligowane do przyjęcia euro: Polska, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Rumunia, Szwecja i Węgry. Jednym krajem, który nie musi przyjmować euro jest Dania, która uzyskała klauzulę ?opt-out?. Może w ten sposób nie przyjmować euro, jednocześnie będąc członkiem Unii Europejskiej. Taki sam przywilej otrzymała Wielka Brytania, jednak jak wiadomo, nie należy już ona do krajów wspólnoty.
Jak powstał symbol euro?
Projekt znaku zaprezentowany światu został przez Komisję Europejską 12 grudnia 1996 roku. Wyłoniony go na drodze konkursu. Autorstwo przypisywane jest Belgowi Allanowi Billletowi. Symbol nawiązuje do greckiej litery epsilon (?) oraz do pierwszej litery słowa ?Europa?. Znajdują się również na nim dwie poprzeczne belki przecinające ową literę przez środek. Symbolika nie jest przypadkowa. Użycie greckiej litery nawiązuję do korzeni, z jakich wyrastała europejska kultura, ponieważ starożytna Grecja utożsamiana jest jako kolebka cywilizacji starego kontynentu. Wspomniane dwie poziome linie to analogia do dwóch walut ? dolara amerykańskiego i jena japońskiego ($ i ?). Nawiązanie to sugeruję, iż euro jest równie liczącą się walutą co te dwie pozostałe.
Euro tylko w Europie?
Waluta euro jest powszechnie akceptowalna nie tylko w krajach strefy euro, ale także w wielu innych. Zaufanie do waluty, czy duża ilość turystów, to te czynniki, które sprawiają, iż kraje pozwalają na płatności we wspólnej walucie. Ciekawostką jest fakt, że w koloniach zamorskich Francji (Gujanie Francuskiej czy archipelagu St-Pierre-et-Miquelon) oficjalnym środkiem płatniczym jest właśnie euro. Widzimy więc, że tysiące dzielących kilometrów nie są wcale przeszkodą do podejmowania ważnych decyzji.
10 najważniejszych walut na świecie pod względem obrotu to:
- USD ? Dolar amerykański
- EUR ? Euro
- JPY ? Jen japoński
- GBP ? Funt szterling
- AUD ? Dolar australijski
- CAD ? Dolar kanadyjski
- CHF ? Frank szwajcarski
- CNH ? Chińskie renminbi
- SEK ? Szwedzka korona
- NZD ? Dolar nowozelandzki
Na podstawie: https://www.fxmag.pl/artykul/euro-i-jego-krotkie-dzieje-prawdziwa-historia-waluty-europejskiej-fakty-ciekawostki-historia-euro