Unia Europejska jest jedynym w swoim rodzaju partnerstwem gospodarczym i politycznym między 27 krajami europejskimi. W 1958 r. utworzono najpierw Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG), która obejmowała sześć krajów: Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg, Niemcy i Włochy.
UE opiera się na zasadzie praworządności. Oznacza to, że podstawą wszystkich jej działań są traktaty, przyjęte dobrowolnie i demokratycznie przez wszystkie państwa członkowskie.
W 1993 r. nastąpiła zmiana nazwy z EWG na Unię Europejską (UE).
UE ma jedyną w swoim rodzaju strukturę instytucjonalną. Ogólne priorytety UE ustalają rządy państw członkowskich na regularnych spotkaniach na szczycie, a w proces decyzyjny zaangażowane są różne instytucje, spośród których trzy najważniejsze to:
- Parlament Europejski
- Rada UE
- Komisja Europejska
UE ma także swoich dyplomatów, którzy tworzą Europejską Służbę Działań Zewnętrznych.
Kraje
UE liczy 27 państw. Najmłodszym krajem członkowskim Unii jest Chorwacja, która formalnie przystąpiła do wspólnoty w lipcu 2013 r.
Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. na mocy Traktatu Akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach. Jako państwo członkowskie Polska ma możliwość wpływania na kształt decyzji podejmowanych na forum UE.
źródło: https://www.gov.pl/web/ue/polska-w-ue