Używki to nic innego jak substancje, które nie mają żadnych właściwości odżywczych. Pobudzają one organizm człowieka poprzez oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy. Tak naprawdę używkami możemy nazwać także kawę oraz herbatę. Jednak używki to również bardziej szkodliwe substancje, takie jak: papierosy, narkotyki, alkohol oraz dopalacze.
Używki ? przykłady
Przykłady używek mogą być naprawdę różne. Niewiele osób wie, że używką możemy nazwać także napój energetyzujący. Używki najczęściej przyjmujemy w celach rekreacyjnych. Zazwyczaj chcemy wykorzystać właściwości konkretnej substancji, nie zdając sobie sprawy ze skutków ubocznych związanych z ich spożywaniem. Nawet gałka muszkatołowa, czyli powszechnie znana i używana przyprawa, może działać psychoaktywnie. Wszystko za sprawą zawartego w niej związku o nazwie mirystycyna. Za używki możemy uznawać również leki lub narkotyki, które w mniejszym lub większym stopniu zmieniają stan świadomości człowieka.
Większość osób sięga po używki po to, aby się zrelaksować lub poprawić sobie humor. Początkowo wykazują one właśnie takie działanie. Człowiek po ich spożyciu jest odprężony, ma lepszy humor oraz większą pewność siebie. Jednak nie wolno zapominać o tym, że już w tym momencie używki niszczą nasze narządy wewnętrzne oraz powodują uzależnienie. Jest to sytuacja, w której nasz organizm tak naprawdę domaga się kolejnych dawek. Niezaspokojenie tej wewnętrznie odczuwanej potrzeby powoduje niepokój, lęk, a także rozdrażnienie.
Niestety w większości przypadków, uzależnieniu towarzyszy wzrost tolerancji na używkę. Oznacza to fakt, że organizm chce coraz większych dawek, które musimy mu dostarczać. W końcu dochodzi do takich skutków jak np. zaniedbywanie codziennych obowiązków oraz coraz częstsze stosowanie używek, pomimo zauważania negatywnych skutków ich stosowania i pełnej świadomości ich szkodliwości.
Oczywiście wszystko jest dla ludzi, jednak musimy pamiętać, że nawet palenie papierosów niesie za sobą wiele negatywnych skutków. Paląc papierosy, mamy styczność nie tylko z silnie uzależniającą nikotyną. Papierosy to również kilka tysięcy różnych substancji chemicznych, które są toksyczne. Mówi się o tym, że około 40 substancji zawartych w papierosach ma działanie rakotwórcze. Niestety statystyki dotyczące palaczy również nie są korzystne. Co drugi palacz umiera na choroby typowo odtytoniowe. Są to głównie choroby serca, płuc, a także nowotwory złośliwe. Przeciętny palacz żyje około 15 lat krócej niż osoba niepaląca.
Mówiąc o używkach, powinniśmy wspomnieć także o alkoholu. Alkohol chwile po spożyciu może nas w pewien sposób pobudzić, jednak już po chwili pobudzenie zmieni się w spowolnienie oraz senność. Objawy upojenia alkoholowego mogą być różne i zależne są od spożytej dawki alkoholu. Najczęściej są to zaburzenia mowy, osłabienie refleksu, a także utrata kontroli nad zachowaniem. Niestety przewlekłe nadużywanie alkoholu również bardzo niekorzystnie odbija się na naszym zdrowiu. Prowadzi to do chorób serca, a także uszkodzenia wątroby. Jeśli jednak chodzi o tak powszechnie znane używki, jak kawa i herbata, to ich niewielka ilość nie powinna zaszkodzić. Dobrze będzie, jeśli czarną herbatę zamienimy np. na zieloną, która jest znacznie zdrowsza.
Na podstawie: https://www.medonet.pl/psyche/uzaleznienia,uzywki—czy-wszystkie-sa-szkodliwe-,artykul,1732089.html