Nogi to niemal połowa naszego ciała i aby trening tej grupy mięśniowej był skuteczny wymaga wielu ćwiczeń angażujących je pod każdym kątem. Nogi to nie tylko mięsień czworogłowy i dwugłowy oraz łydka. Dolną połowę ciała budują także mięśnie krawieckie, grzebieniowe, odwodziciele, przywodziciele, naprężacze powięzi szerokiej, półbłoniaste czy półścięgniste. Podczas treningu nóg używamy ponad 200 mięśni. Mamy automatycznie zwiększony poziom hormonu wzrostu. Taki rodzaj zajęć jest nieodzownym elementem w walce z masą tłuszczową czyli najnormalniej w świecie spalaniem większej liczby kalorii. Nie ćwicząc nóg pozbawiamy się zarówno masy mięśniowej, jak i oczywiście możliwości zwiększenia siły całego organizmu. Mocne nogi to mocne ciało. Treningi dolnej partii są bardzo ciężkie i wymagające jednak warte swojej ceny. Ćwiczenia nóg są bardzo polecane po urazach, wykonywane prawidłową techniką mogą pomóc w szybkiej odbudowie mięśnia oraz w zabezpieczeniu go przed kolejnymi kontuzjami. Ćwicząc dolne partie mięśniowe przede wszystkich należy pamiętać o prawidłowej technice.
Do treningu nóg w domu tak naprawdę nie wiele nam trzeba. Za obciążenie mogą służyć butelki z wodą, mniejsze lub większe zależy od naszego wytrenowania. Potrzebujemy tylko odrobinę miejsca, przydać się może również krzesło.
Przykładowe ćwiczenia do wykonania:
– Przysiady klasyczne
– Wykroki
– Wejścia na skrzynię (lub krzesło)
– Pochylenia w przód przy wyprostowanych nogach
Trening na początku warto wykonywać tylko raz w tygodniu, można zrobić dwie sesje, kiedy będziemy czuli się już wystarczająco na siłach. Odstęp pomiędzy treningami powinien wynosić 3-4 dni.
Link do przykładowego treningu:
https://www.youtube.com/watch?v=SF_m0_NYMqE&feature=emb_title