Masz prawo odmawiać, nie zgadzać się z kimś, po prostu mieć swoje zdanie.
Wiele osób odmawiając, odczuwa silne poczucie winy. Warto pamiętać, że odmawianie nie jest niczym złym. Każdy człowiek jest jednostką autonomiczną, mającą prawo do podejmowania własnych decyzji, zgodnych z własnymi zasadami czy odczuciami. Mamy też prawo odmawiać bez podawania powodu. To nasz komfort jest najważniejszy, mimo negatywnych reakcji innych (oczywiście mamy tu na myśli wyważone relacje ? nie mówimy o skrajnościach, czyli o osobach, które prawie zawsze są ?na nie?).
Co więcej, większość osób, jeżeli już odmówi, niepotrzebnie się tłumaczy ? nierzadko używając zmyślonych historii ?chciałbym, ale niestety jestem umówiony?, ?z chęcią bym ci pomogła/pomógł, ale odwiedza mnie dziś rodzina?. Jest to strategia, która ma za zadanie wyeliminować wcześniejsze poczucie winy oraz zapewnić rozmówcę, że wcale nie odmawiamy. My jedynie nie mamy możliwości wykonania jego prośby.
Jak więc skutecznie odmawiać innym i w dodatku czuć się z tym dobrze? Posłuchajcie uważnie poniższego filmu edukacyjnego: