1. Geneza Internetu, czyli koncepcja sieci komputerów
Koncepcję stworzenia sieci komputerów jako pierwszy opisał Joseph Licklider, pracownik amerykańskiej organizacji badawczej ARPA. W notatkach z 1963 r. wyjaśnił on, w jaki sposób ta sieć powinna funkcjonować. W tamtym czasie miała ona zostać utworzona między amerykańskimi uniwersytetami, przygotowującymi się na okoliczność wybuchu III wojny światowej. Wizja Licklidera zakładała jednak znacznie rozleglejsze połączenia.
2. Kto wynalazł Internet?
Odpowiadając na pytanie, nie sposób pominąć badacza polskiego pochodzenia. Urodzony w Grodnie Paul Baran jest autorem koncepcji przesyłu danych.
3. ARPANET ? przodek dzisiejszego Internetu
ARPANET to sieć stworzona w organizacji ARPA powstałej w 1958 r. To w niej działał wynalazca idei globalnej sieci komputerów Joseph Licklider. Pierwsze węzły powstały 11 lat później ? dlatego właśnie 1969 r. jest uznawany za początek internetu. Węzły łączyły wówczas 4 amerykańskie jednostki, w tym uniwersytet w Kalifornii.
4. Masz wiadomość, czyli pierwszy e-mail
Autorem pierwszej wiadomości mailowej był Raymond Tomlinson. W 1970 r. wysłał on testowy mail do? samego siebie. Autor nie pamięta treści wiadomości, prawdopodobnie był to losowy ciąg liter. To wydarzenie uważa się za początek poczty mailowej.
5. Historia i rozwój Internetu w latach 70. i 80.
W 1973 r. ARPANET stał się siecią międzynarodową. Technologia rozwijała się jednak bardzo wolno ? w 10 lat powstało zaledwie 100 węzłów sieciowych.
6. Początki sieci społecznościowych
Za przodka dzisiejszych portali społecznościowych uważa się sieć forów dyskusyjnych Usenet. System powstał w 1979 r. i sprawił, że Internet stał się oddolną siłą: treści umieszczane przez użytkowników były pomocne dla innych userów i gromadziły wokół wątków małe społeczności.
7. Powstanie stron WWW i przeglądarek internetowych
W 1991 r. Tim Berners-Lee zaproponował projekt bazy danych i systemu informacyjnego opartego na dokumentach tekstowych z aktywnymi odnośnikami (hiperłączami). Tak powstały strony WWW, które stały się najważniejszą usługą w sieci.
Pierwszą prawdziwą wyszukiwarką internetową był uruchomiony w 1994 r. Lycos. Najpopularniejsza w tej chwili wyszukiwarka, czyli Google, zadebiutowała w 1998 r.
8. Internet w Polsce
W Polsce Internet powstał dopiero na początku lat 90. Uznaje się, że pierwsze połączenie internetowe nastąpiło w 1991 r., kiedy to pracownik Wydziału Fizyki UW wysłał e-maila. Oczywiście prędkość Internetu pozostawiała wtedy wiele do życzenia ? było to mniej niż 10 kb/s ? i korzystały z niego tylko nieliczne firmy i instytucje. Co więcej, połączenie takie pozwalało jedynie na bardzo prostą komunikację, ale wtedy cieszył fakt, że internet w ogóle działał. Obecnie możemy korzystać z Internetu domowego o szybkości nawet do 1 Gb/s.
9. W 1996 r. nastąpiła zmiana
Telekomunikacja Polska umożliwiła wówczas połączenie z siecią za pomocą modemu telefonicznego. Usługa była bardzo droga i tylko nieliczni mogli sobie na nią pozwolić. Kwitł biznes kafejek internetowych, a niektórzy decydowali się na surfowanie po godzinie 22, kiedy Internet był o połowę tańszy. O pobieraniu większych plików jednak wciąż jeszcze nikt nie myślał, ponieważ trwałoby to godzinami, a korzystanie z Internetu blokowało linię telefoniczną.
10. Rewolucja Neostradowa
W 2000 r. na rynku pojawiła się usługa Neostrady, która umożliwiła większy i szybszy przesył danych. Wciąż była jednak zbyt droga jak na kieszeń przeciętnego Polaka. W 2004 r. Neostrada zaproponowała jednak dużo tańszy pakiet i internetowa rewolucja była już nie do zatrzymania.
I tak dotarliśmy do współczesności. Dziś bez Internetu wielu z nas nie wyobraża sobie bez niego dnia. Coraz częściej korzystamy z Internetu w telefonie, dzięki któremu możemy łączyć się z siecią w dowolnej chwili w każdym miejscu. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności podczas korzystania z tej usługi.
Opracowano na podstawie: https://www.orange.pl/poradnik/swiat-orange/historia-internetu-w-punktach/