Ból kręgosłupa dotyczy coraz większej ilości osób. Szczególnie podczas obecnej sytuacji w kraju. Na problemy z plecami wpływ przede wszystkim mają:
– siedzący tryb życia – w ostatnich czasach pracuje się w pozycji siedzącej, przemieszcza się środkami komunikacji, by dzień zakończyć przed telewizorem siedząc na kanapie. Takie ograniczenie, a w wielu przypadkach nawet całkowite zaniechanie aktywności fizycznej może prowadzić do wielu ciężkich schorzeń kręgosłupa.
– nadmiernie ciężka praca fizyczna – może wywoływać uprzykrzające życie dolegliwości bólowe. Nadmierne przeciążanie struktur kręgosłupa powoduje szybsze zużywanie się kręgów oraz krążków międzykręgowych. Najczęstszym błędem popełnianym w trakcie pracy fizycznej jest podnoszenie ciężkich przedmiotów w niewłaściwy sposób.
– Otyłość – Duża nadwaga powoduje, że na stawy kolanowe, biodrowe, ale również i na cały kręgosłup działają duże siły powodujące szybsze zużywanie się np. powierzchni stawowych i krążków międzykręgowych. Powoduje to zmiany zwyrodnieniowe i idące za tym dolegliwości bólowe ograniczające ruchomość kręgosłupa.
– stres – Problem ten może nie dotyczy wszystkich, ale jest bardzo duża grupa ludzi podatna na ten czynnik. Stres w pracy, problemy w domu, duże tempo dnia codziennego, brak relaksu, niewłaściwy wypoczynek czy nadpobudliwość wpływają na zwiększenie napięcia mięśniowego, a to doprowadza do wystąpienia dolegliwości bólowych.
problemy ze zdrowym i sprawnym kręgosłupem mogą też wywołać – urazy narządu ruchu, wysoki wzrost, uprawianie różnego rodzaju sportów, które angażują bardzo duże grupy mięśniowe.
Dzięki ćwiczeniom na kręgosłup możliwe będzie rozluźnienie mięśni, przywrócenie mięśniom równowagi napięciowej, a także przywrócenie kręgosłupowi jego naturalnych krzywizn. Tempo ćwiczeń powinno zostać dobrane do upodobań i możliwości ćwiczącego. Ogromnie ważna jest symetria wykonywania ćwiczeń, ponieważ zakres ruchu z każdej kończyny powinien być symetryczny, a zakresy ruchu tułowia oraz głowy muszą być jednakowe w każdą stronę.
Korzyści płynące z regularnych ćwiczeń kręgosłupa:
– mniej odczuwalny ból lub jego zupełny brak, lepszy przepływ krwi i składników odżywczych w organizmie,
– poprawna sylwetka, a tym samym bardziej atrakcyjny wygląd,
– większa pewność siebie i poprawa samopoczucia,
– lepsze wyniki sportowe ? mniejsze narażenie na kontuzje w wielu dyscyplinach sportowych,
– przywrócenie mięśniom równowagi napięciowej, a kręgosłupowi naturalnych krzywizn,
– poprawa stabilizacji ciała.
Przykładowe ćwiczenia lecznicze oraz wspomagające kręgosłup przedstawiamy poniżej: