Wraz z wprowadzeniem recyklingu zostały określony zasady klasyfikacji odpadu. W tym celu wprowadzono kody. Przedstawiamy ich charakterystykę, byście wiedzieli co oznaczają znaki umieszczone na kupowanych przez Was produktach:
NUMER 1: PET LUB PETE (POLITEREFTALAN ETYLENU)
Jest to najczęściej stosowany rodzaj tworzywa sztucznego w opakowaniach artykułów spożywczych dzięki swoim właściwościom, takim jak lekkość, niskie koszty produkcji, a także duże możliwości ponownego recyklingu. Jest on powszechnie spotykany w butelkach na wodę i inne napoje, jak również w pojemnikach z olejem.
NUMER 2: HDPE (POLIETYLEN WYSOKIEJ GĘSTOŚCI)
Tworzywo najczęściej wykorzystywane do produkcji reklamówek do supermarketów, środków czystości i higieny osobistej, opakowań na mleko, soków lub jogurtów.
NUMER 3: V LUB PVC (WINYLE LUB POLICHLOREK WINYLU)
Ze względu na wysoką odporność na kwasy, jak również jego twardość, jest on stosowany głównie do produkcji rur i rurociągów, butelek na detergenty, sprzętu medycznego, podeszew do butów, itp.
NUMER 4: LDPE (POLIETYLEN MAŁEJ GĘSTOŚCI)
Spotykamy go w postaci worków wszystkich typów, pojemników laboratoryjnych lub opakowań na mrożonki. Ponadto, po recyklingu może być ponownie użyty w kontenerach i koszach na śmieci, panelach, rurach lub płytkach.
NUMER 5: PP (POLIPROPYLEN)
Jest to doskonały materiał do opakowań przeznaczonych do stosowania w kuchence mikrofalowej. Jest również powszechnie spotykany w pojemnikach na sosy, pokrywach oraz opakowaniach medycznych i weterynaryjnych.
NUMER 6: PS (POLISTYREN)
Występuje w formie sztućców, plastikowych kubków i talerzy, opakowań kosmetycznych lub opakowań na płyty CD.
Na podstawie: https://www.spg-pack.com/blog/pl/dowiedz-sie-jakie-sa-kody-identyfikacyjne-tworzyw-sztucznych-i-do-czego-sluza/