Dzisiaj, w dniu św. Barbary, górnicy obchodzą swoje święto. Przypomnijmy kim była święta Barbara i dlaczego górnicy uznają ją za swoją patronkę.
Barbórka to obchodzone w dniu 4 grudnia święto górnicze, bliskie szczególnie Ślązakom. W tym szczególnym dniu dziękujemy za ich ciężką i niebezpieczną pracę, którą wykonują pod i nad ziemią.
Dlaczego św. Barbara została patronką górników? Otóż legenda głosi, że ojciec Barbary rzucił się na nią z mieczem, gdy dowiedział się, że została chrześcijanką. Dziewczyna zdołała wydostać się z wieży i pobiegła ku pobliskim skałom. Uciekając, modliła się gorąco o ratunek. Bóg wysłuchał jej prośby. Wśród skał Barbara natrafiła na podziemną pieczarę, w której znalazła schronienie. Dlatego dziś pomaga tym, którzy pracują pod ziemią.
Św. Barbara z Nikomedii jest patronką nie tylko górników, ale również hutników, kowali, marynarzy oraz geodetów.
(W kaplicy św. Kingi w Wieliczce, we wnęce nad schodami, znajduje się solna figura św. Barbary autorstwa Józefa Markowskiego)
Przysłowia związane z górnikami i św. Barbarą:
?Barbara święta o górnikach pamięta?
?Barbara po wodzie ? święta po lodzie?
„Kiedy na św. Barbarę błoto, będzie zima jak złoto”
„Barbara mrozi – Mikołaj lód zwozi”
?Gdy w Barbarę pada, zima ostra się zapowiada?
?Gdy górnik pracuje w nocy, to mu święta Barbórka stoi przy pomocy?
?W św. Barbórkę włóż sanki na górkę?
Zapraszamy do obejrzenia filmu, z którego dowiecie się jak obchodzi się w Polsce Barbórkę, a także o tradycjach i zwyczajach związanych z Dniem Górnika. Zapoznacie się z legendą o św. Barbarze i o Skarbniku ? Duchu kopalni. Posłuchacie również na czym polega praca górnika i dlaczego jest niebezpieczna. Z filmu dowiecie się jak nazywa się czapka górnika, jak wygląda jego mundur galowy, godło (kupla: perlik i żelazko) i flaga oraz usłyszycie fragment hymnu górniczego.
Film przedstawia też historię powstania węgla i jego wykorzystanie w przemyśle.