Zapoznając się z historią Beskidu Niskiego warto odwiedzić wojenne nekropolie. Są one spuścizną bolesnej historii regionu doświadczonego zarówno podczas I jak i II Wojny Światowej.
Wczoraj na naszej stronie internetowej mogliście zapoznać się z historią cmentarzy wojennych, na których zostali pochowani żołnierze polegli podczas I Wojny Światowej. Dziś zapraszam do lektury artykułu o cmentarzach wojennych z czasów II Wojny Światowej.
Cmentarz wojenny z II Wojny Światowej w Gorlicach
Cmentarz znajdował się na ogrodzonym terenie Rafinerii Nafty ?Glimar? S.A. w Gorlicach i dostęp do tego obiektu był tylko po uzyskaniu przepustki. Obecnie został wydzielony poza obręb ogrodzenia rafinerii i wejście na jego teren nie wymaga już uzyskania zgody i przepustki.
Cmentarz został założony w 1949 r. Ogrodzony jest drucianą siatką. Głównym jego elementem jest kamienny pomnik wykonany według projektu Janusza Krause. Umieszczone są na nim dwa miecze i tablica z listą pochowanych oraz napisem: ?W 50 rocznicę września 1939 poległym żołnierzom wojska polskiego w hołdzie społeczeństwo gorlickie?.
Znajduje się tutaj 86 grobów pojedynczych i 19 zbiorowych, które mają formę mogił ziemnych obramowanych krawężnikiem. Pochowano w nich 161 żołnierzy radzieckich oraz 210 Polaków ? żołnierzy Wojska Polskiego i partyzantów poległych na ziemi gorlickiej w czasie II wojny światowej.
Zachęcam do zapoznania się ze stroną, w której znajdziecie informacje o innych grobach wojskowych z okresu II Wojny Światowej na terenie: http://grobywojenne.malopolska.uw.gov.pl/pl-PL/Home/Obiekty
źródło: http://grobywojenne.malopolska.uw.gov.pl/pl-PL/Home/Obiekt/391
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_wojenny_nr_91_%E2%80%93_Gorlice