26 listopada 2021 r. w Ośrodku w Wapiennem seniorzy – uczestnicy projektu ?Karpackie Bramy: Między Ropą a Zborowem ? ochrona i rozwój wspólnego dziedzictwa kulturowego na pograniczu polsko-słowackim? współfinansowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020 mieli możliwość poznać wiele ciekawych rzeczy o ulu i pasiece.
Prezentację przygotował dla naszych podopiecznych sam Dyrektor Ośrodka ks. lek. wet. Mirosław Cidyło: ?Od dzieciństwa wychowywany w rodzinie pszczelarzy słuchałem opowieści o pszczołach, ich rodzinach, o roli matki, o rabunkach, o sposobie karmienia, hodowli. Wiele tych opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie wydawało mi się zbyt fantastycznych aby były prawdziwe. Z biegiem lat, kiedy studiowałem weterynarię i pogłębiałem swoją wiedzę biologiczną, niektóre z opowiadań wujków czy taty znajdowały potwierdzenie a inne niestety nie. Dziś kiedy moja wiedza na temat biologii, a w szczególności biologii pszczół bardzo się pogłębiła, zacząłem widzieć źródła fantastycznych opowieści moich przodków i często się ku nim skłaniać?.
Dowiedzieliśmy się, że profesjonalni pszczelarze codziennie troszczą się o pasiekę i monitorują wszystkie procesy, aby zebrać miód na czas. Ul, który ma stać się mieszkaniem dla pszczół, musi posiadać pewne elementy, które zapewnią owadom odpowiednie warunki do życia. Powinien więc składać się ze znajdującej się u dołu dennicy, korpusów w postaci skrzynek z zawieszonymi wewnątrz ramkami, powałki oraz daszka.
Seniorzy oprócz wysłuchania bardzo pouczającej i interesującej części teoretycznej, mieli możliwość wzięcia udziału w praktycznych zajęciach budowy ramek do ula oraz zobaczenia jak działają różne sprzęty wykorzystywane przy pozyskiwaniu miodu z ula.
Warsztaty ginących zawodów bartnictwo/