PROSIMY O 1% PODATKU KRS 0000316697

logo eleos nagłówek

W krainie baśni

„Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek” przypada na 5 listopada. Data ta nie jest przypadkowa. Tego dnia urodził się  Walta Disney’a, który magiczny świat baśni przeniósł na ekrany telewizorów. Najstarszą bajką wyprodukowaną przez wytwórnię Disneya jest „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” z 1937 roku.

Wśród najpopularniejszych autorów baśni dla dzieci wyróżniamy m.in. Hansa Christiana Andersena, którego dzieła wpisały się w kanon popularnych baśni dla dzieci. Do pisania zainspirowała go babcia, która w dzieciństwie opowiadała mu mnóstwo niezwykłych historii. Do najpopularniejszy baśni jego autorstwa zaliczamy:

 • „Brzydkie kaczątko”
 • „Calineczka”
 • „Dzielny ołowiany żołnierz”
 • „Księżniczka na ziarnku grochu”
 • „Królowa Śniegu”
 • „Dziewczynka z zapałkami”
 • „Dzikie łabędzie”
 • „Choinka”
 • „Pasterka i kominiarczyk”
 • „Latający kufer”
 • „Nowe szaty cesarza”
 • „Świniopas”
 • „Stokrotka”
 • „Mała syrenka”

Pierwsza z nich, czyli „Brzydkie kaczątko”, to historia o kaczątku, które czuło się gorsze od innych ptaków. Morał tej baśni jest taki, że wygląd zewnętrzny innych ludzi, ich ubranie nie powinny być wyłączną podstawą do ich oceny. Po drugie baśń niesie ogromny ładunek emocjonalny, uczy współczucia i pokazuje, że nie powinniśmy dokuczać innym, wyśmiewać się z nich czy krzywdzić w jakikolwiek sposób. A po trzecie baśń pełni też funkcję pocieszenia. Nigdy nie wiadomo, kiedy los się odmieni i z „brzydkiego kaczątka” przemienisz się w podziwianego przez wszystkich „łabędzia”.

https://radiobajka.pl/brzydkie-kaczatko/

Do klasyki literatury dla dzieci należą również inni pisarze. Zachęcam do zapoznania się z niektórym z nich:

„Muminki” – Tove Jansson

Seria książek o Muminkach fińskiej pisarki Tove Jansson bawi od pokoleń. Składa się z dziewięciu tomów, wśród których najpopularniejsze są książki „Kometa nad Doliną Muminków” i „Opowiadania z Doliny Muminków”. Muminki to postaci jednoznacznie pozytywne, pełne zachwytu nad światem i wrodzonej ciekawości. W książkach dziecko spotka Włóczykija, Paszczaka, Ryjka, Małą Mi, Bukę i wielu innych bohaterów.

„Akademia Pana Kleksa” – Jan Brzechwa

„Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy to piękna powieść o przyjaźni. Tytułowa akademia znajduje się na ulicy Czekoladowej. Wśród jej uczniów znajduje się Adaś Niezgódka. Podczas lektury dziecko pozna między innymi historię Mateusza, księcia, który pozbawił życia króla wilków. Jan Brzechwa wydał swoją powieść w 1946 r. Doczekała się ona adaptacji filmowej w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego.

„Kubuś Puchatek” – A. A. Milne

Kubuś Puchatek to miś mieszkający w Stumilowym Lesie. Przyjaźni się z Prosiaczkiem i Krzysiem. Na kartach książki dziecko pozna osiołka Kłapouchego narzekającego na swój trudny los, szalonego Tygryska, Królika czy Sowę. Pierwszy tom ukazał się w 1926 r. i nosił tytuł „Kubuś Puchatek”. Druga książka z 1928 r. to „Chatka Puchatka”. Wytwórnia Disneya nakręciła trzy seriale animowane poświęcone Puchatkowi oraz kilkanaście filmów fabularnych.

„Cudowna podróż” – Selma Lagerlöf

„Cudowna podróż” szwedzkiej pisarki Selmy Lagerlöf powstała na początku ubiegłego wieku. To dwutomowa powieść opowiadająca o losach nastoletniego Nilsa. Niesforny i nieposłuszny rodzicom chłopiec lubował się w dokuczaniu zwierzętom. Gdy został zamieniony w krasnoludka jego ofiary starają się odpłacić mu pięknym za nadobne. Uratowany przez gąsiora rozpoczyna podróż z dzikimi gęśmi do Laponii.

„Roszpunka” – bracia Grimm (Wilhelm Karl Grimm i Jacob Ludwig Karl Grimm)

Baśń opowiada o młodym małżeństwie, które dopuściło się kradzieży rośliny z ogrodu złej czarownicy. Za karę, czarownica odebrała parze nowo narodzoną córkę, którą nazwala Roszpunka.

Roszpunka była piękną dziewczyną o długich i mocnych blond włosach. Mieszkała w wysokiej wieży bez schodów, więziona przez czarownicę. Pewnego dnia niedaleko wieży przejeżdżał Królewicz, który zakochał się w śpiewie dziewczyny.

Gdy czarownica odkryła, że Roszpunka spotyka się z Królewiczem, obcięła jej włosy i zesłała ją na pustkowie. Królewicz na wieść o tym, że nie zobaczy nigdy więcej Roszpunki, wyskoczył przez okno w wieży i na skutek upadku stał się niewidomy. Samotnie zamieszkał w lesie.

 

A na koniec zapraszam do rozwiązania zagadek.

Szła przez las do babci ta dziewczynka mała
Na głowie kapturek, w ręce koszyk miał (Czerwony Kapturek)

Na bal ta dziewczyna karetą jechała
Bez buta po balu prędko uciekała (Kopciuszek)

Dziarsko maszeruje. Gdzie? Do Pacanowa
Wszystko, co potrzebne w swym tobołku chowa (Koziołek Matołek)

Zimno tej dziewczynce, sama jest na dworze
Może jej zapałka ogrzać się pomoże (Dziewczynka z zapałkami)

Kawałek drewna nagle ożył
Gdy stolarz Dżepetto pajaca stworzył (Pinokio)

Wyspać się nie może, choć pierzynek sto
Bo ją gniecie bardzo skryty mały groch (Księżniczka na ziarnku grochu)

Gdy kłamał ten pajac nosek jego mały
Daleko do przodu wydłużał się cały (Pinokio)

Dwoje dzieci w lesie swego domu szuka
Do chatki z piernika zagląda i puka (Jaś i Małgosia)

A teraz zamknijcie oczy i posłuchajcie baśni H. C. Andersen pt. „ Brzydkie kaczątko” w interpretacji aktorki Agaty Rybackiej

 

Kalendarz

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Informacje

Konto PKO S.A. 96 1240 5110 1111 0000 5211 9930
Regon: 492742737
NIP: 738-19-03-664

STATUT

LOGO ELEOS BEZ TŁA

Copyright 2019 KONCEPT ©  All Rights Reserved

Skip to content