Tradycja Zielonych Świątek w WTZ

10 Cze, 2019
ELEOS 0

Tradycja Zielonych Świątek w WTZ

Uczestnicy WTZ w trakcie zajęć integracyjnych uczcili tradycję Zielonych Świątek. Uroczystość ta jest obchodzona pięćdziesiąt dni po Wielkanocy i łączy w sobie zwyczaje chrześcijańskie i te związane z kulturą pasterską. Najlepiej zachowanym i najbardziej znanym zwyczajem związanym ze świętowaniem Zielonych Świątek – lub inaczej – Zesłania Ducha Świętego jest strojenie domów, stodół, a nawet bram ogrodzenia gałązkami drzew liściastych.

Nasi podopieczni przypomnieli dziś jednak inny zwyczaj związany z Zielonymi Świątkami – smażenie jajecznicy. Dawniej w zielonoświątkowe wieczory na łąkach i pastwiskach rozpalano ogniska i organizowano zabawy oraz tańce. Głównym daniem była właśnie jajecznica, która wówczas była przysmakiem spożywanym jedynie od święta.

Uczestnicy WTZ po przygotowaniu jajecznicy zjedli ją przy jednym stole, a następnie relaksowali się w cieniu drzew w ogrodzie. By jednak zupełnie nie oddawać się słodkiemu lenistwu połączyliśmy przyjemne z pożytecznym i wspólnie czytaliśmy książkę oraz graliśmy w gry edukacyjne.