PROSIMY O 1,5 % PODATKU KRS 0000316697 

Nr naszego konta bankowego PKO S.A. 96 1240 5110 1111 0000 5211 9930

logo eleos nagłówek

Śpiew z ikoną w tle

„Śpiew z ikoną w tle” to coroczna inicjatywa Parafii Prawosławnej św. Trójcy w Gorlicach przybliżająca piękno i bogactwo cerkiewnego śpiewu.

Po raz  dziewiąty w tym roku odbyły się koncerty w małopolskich świątyniach prawosławnych Beskidu Niskiego.

Celem tej inicjatywy jest przede wszystkim  prezentacja śpiewu  w naturalnym środowisku, czyli w obiektach sakralnych wpisanych w „Szlak Architektury Drewnianej”. Koncertom towarzyszą również prelekcje o historii świątyń, tradycji i wielokulturowości regionu.

Od lat parafia wspiera zadania mające na celu aktywizację miejscowej oferty turystycznej poprzez organizację koncertów śpiewów cerkiewnych, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wśród odbiorców jest nie tylko miejscowa społeczność, ale przede wszystkim turyści i kuracjusze odwiedzający beskidzkie kurorty. Występy renomowanych chórów pozwalają zaprezentować nie tylko dorobek wykonawców, ale także propagują śpiew cerkiewny jako formę podtrzymywania dziedzictwa kulturowego regionu.

Koncerty pozwalają ożywić interesujące turystycznie obiekty zabytkowe i udostępnić je dla szerokiej rzeszy zwiedzających. Są także osobliwą atrakcją turystyczną ukazującą wielokulturowość regionu, bogate dziedzictwo i piękno architektury sakralnej południowej Małopolski oraz różnorodność i bogactwo muzyki cerkiewnej.

W tegorocznej edycji można było usłyszeć melodie monastyczne, greckie, bułgarskie, kompozycje autorów rosyjskich, serbskich czy ukraińskich oraz rodzime melodie karpackie.

XI. edycja cyklu potwierdziła , że jest to oferta atrakcyjna i pozytywnie przyjmowana przez słuchaczy i warta kontynuacji.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki „Małopolska Gościnna”.

 

tekst: ks. Roman Dubec
zdjęcia: archiwum DOKP Elpis

 

Informacje

Nr konta bankowego BS w Grybowie o/Uście Gorlickie

61 8797 1039 0030 0399 6771 0001

Regon: 492742737
NIP: 738-19-03-664

STATUT POM ELEOS W GŁADYSZOWIE

LOGO ELEOS BEZ TŁA

Copyright 2019 KONCEPT ©  All Rights Reserved

Skip to content