1460x616

 

PROSIMY O 1,5 % PODATKU NA NASZ NUMER KRS 0000316697

Nr konta bankowego BS w Grybowie o/Uście Gorlickie 

61 8797 1039 0030 0399 6771 0001

 

logo eleos nagłówek

Sen to zdrowie!

Sen to zdrowie! Jeśli jesteśmy wyspani, od razu łatwiej nam z uśmiechem zacząć dzień.

Jak spać, żeby się wyspać?

Wiele osób zastanawia się, co na dobry sen będzie najlepsze. Przede wszystkim warto kłaść się codziennie o tej samej porze. Dzięki temu wypracujemy sobie odpowiedni rytm. Kolację jemy najpóźniej 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka. Posiłek powinien być lekkostrawny. Jeżeli często chodzimy spać z pełnym żołądkiem lub podjadamy w nocy, szanse na dobry sen znacznie maleją. Nie powinno się także wspomagać alkoholem, gdyż sen jest po nim płytki i dość krótki.

Jeśli mamy trudności z zaśnięciem, można postawić na usypiające zapachy. Dobrym wyborem będzie otworzenie okna, gdyż to właśnie świeże powietrze najlepiej działa na sen. Alternatywą jest zapalenie kominka zapachowego. Postawmy na lawendę, różę, miętę lub jałowiec.

Optymalna temperatura w sypialni

W sypialni powinna panować temperatura w granicach 18-22 stopni Celsjusza. Gdy nie możemy zasnąć przez ok. 20 minut od położenia się spać, warto sięgnąć po książkę, posłuchać spokojnej muzyki lub odgłosów natury.

Ile godzin należy przesypiać?

Podczas spania przechodzimy przez około pięć cykli, które trwają po 90 minut każdy. Pięć cykli po 90 minut daje łącznie 450 minut, co przekłada się na 7,5 godziny. W zależności od potrzeb, cykle mogą być dłuższe lub krótsze.

.Co pomaga dobrze się wysypiać?

Często jest tak, że nie możemy zasnąć, gdyż coś nas dręczy. Zanim położymy się do łóżka, warto przyznać się przed sobą, na czym polega problem. Pomoże to w zaakceptowaniu sytuacji i uspokojeniu się. Pomocą w wysypianiu się jest także rzucenie nałogów – ograniczamy palenie papierosów, spożywanie alkoholu. Warto także ograniczyć kawę.

W sypialni nie powinniśmy korzystać z telewizora czy komputera. Warto wyciszyć smartfona i nie korzystać z niego tuż przed snem. Niepotrzebne informacje mogą jedynie rozbudzić nasz umysł.

Zadbanie o właściwy rytm dnia

Warto zadbać o stały rytm dnia. Jeśli uprawiamy sport, nie róbmy tego przed pójściem spać, gdyż nie przyniesie to korzyści. Tuż przed snem można wypić ciepłe mleko lub ziołową herbatę, by skutecznie się wyciszyć.

O czym pamiętać przed snem?

Pomieszczenie, w którym śpimy powinno być zawsze wywietrzone. W cieplejsze dni śpimy przy otwartym oknie. Trzeba podkreślić, że korzystanie ze zbyt wielu poduszek nie jest zalecane – głowa uniesiona do góry utrudnia oddychanie, co prowadzi do niedotlenienia, problemów z gardłem czy sercem.

Przygotowanie sypialni

W sypialni powinna panować całkowita ciemność. Dobrą praktyką jest korzystanie z zasłon lub rolet, które skutecznie blokują dostęp światła. To szczególnie ważne, gdy np. światło latarni uniemożliwia nam zaśnięcie.

Jak sen wpływa na zdrowie?

Sen ma wpływ na zdrowie i długość życia. Wpływa także na jakość życia – gdy się wyśpimy, jesteśmy bardziej życzliwi w stosunku do innych ludzi, to wyjaśnia, czemu sen jest ważny. Zastanawiając się nad tym, co sen ma wspólnego ze zdrowiem, warto dodać, że hamuje on stany zapalne.

Sen a zdrowie człowieka

Odpowiednia dawka przespanych godzin to najlepsze lekarstwo na stres wpływa także na obniżenie ciśnienia krwi i poziomu złego cholesterolu. Odpowiednie wysypianie się to również skuteczna ochrona przed depresją. Jeśli prawidłowo się wysypiamy, ma to ogromne znaczenie dla naszego funkcjonowania. Jesteśmy mniej drażliwi, nie cierpimy na spadki nastroju, potrafimy skutecznie się uspokoić i myśleć pozytywnie.

Zdrowy sen to także większa kontrola nad emocjami. Należy podkreślić, że kluczowe znaczenie ma regeneracja mózgu. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy mózg się regeneruje. Odpowiedź jest prosta – oczywiście. Zarówno krótka drzemka, jak i przespana noc są najlepszym sposobem na regenerację. Odpowiednio przespana noc to także większa kontrola masy ciała. Jeśli planujemy dietę, konieczne jest także zaplanowanie pory chodzenia spać. Sen i metabolizm są kontrolowane przez te same obszary mózgu.

Co nam grozi, jeśli nie będziemy się wysypiać?

Jeśli przez długi czas cierpimy na niedobór przespanych godzin, może spotkać się to z naprawdę przykrymi skutkami. Przede wszystkim długotrwałe niewysypianie się sprzyja rozwojowi wielu chorób. Możemy również zaobserwować pogorszenie sprawności umysłowej oraz spadek wydajności w pracy nawet o połowę!

Jeżeli się nie wysypiamy, rośnie ryzyko wypadków samochodowych.

Dlaczego prawidłowe wysypianie się jest ważne?

Odpowiedni sen poprawia zdolność zapamiętywania, wspiera czynności ruchowe i koordynację. To właśnie w nocy umysł porządkuje wszelkie informacje i pozwala na ich utrwalenie. Nie powinniśmy rezygnować z wypoczynku. To bardzo ważne, jeśli chcemy efektywnie pracować.

To właśnie ostatnie minuty przed położeniem się do łóżka decydują o jakości naszego snu oraz samopoczuciu po przebudzeniu. Jeśli chcesz wstać z uśmiechem następnego dnia, myśl o przyjemnych rzeczach.

Na podstawie: https://zdrowysen.info/aktualnosci/19_sen-i-jego-korzysci-dla-zdrowia

 

Jaka pozycja spania ma najlepszy wpływ na zdrowie?

Na sen poświęcamy średnio 25 lat naszego życia. Dobry sen daje wiele korzyści. Nie tylko regeneruje nasze ciało, ale także wpływa na optymalną pracę mózgu. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że czas stanowi bardzo cenną wartość, dlatego niezmiernie ważne jest wydajne zarządzanie czasem snu. Okazuje się, że znaczenie ma nie tylko to ile śpimy, ale również w jakiej pozycji. Lekarze twierdzą, że nawet ulubiona pozycja spania może powodować problemy zdrowotne. Przedstawiamy wam dogłębną analizę różnych pozycji spania, abyście mogli wybrać odpowiednią dla siebie.

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Informacje

Nr konta bankowego BS w Grybowie o/Uście Gorlickie

61 8797 1039 0030 0399 6771 0001

Regon: 492742737
NIP: 738-19-03-664

STATUT POM ELEOS W GŁADYSZOWIE

LOGO ELEOS BEZ TŁA
Logo 100 lecie PAKP_page-0001

Copyright 2019 KONCEPT ©  All Rights Reserved

Skip to content