Powrót do przeszłości

13 Wrz, 2019
ELEOS 0

Powrót do przeszłości

Uczestnicy Dziennego Ośrodka Wsparcia Osób Niesamodzielnych w Gładyszowie wybrali się w podróż do przeszłości. Odwiedzili Skansen i Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu. Mimo niepogody chętnie zwiedzali poszczególne obiekty, zrekonstruowanej zabudowy małego miasteczka z przełomu XIX i XX wieku. W miasteczku można przyjrzeć się bliżej m.in. ratuszowi, kawiarni, zakładowi fotograficznemu i fryzjerskiemu. W domach przy rynku urządzono m.in. sklepik z pamiątkami i antykwariat, pracownię rzemieślnika wyrabiającego drewniane ozdoby i zabawki, zakład dentystyczny, aptekę w stylu retro, pracownię żydowskiego krawca, cukiernię i pocztę. Przy galicyjskim ryneczku znajduje się też karczma z Orawki, serwująca regionalne jadło. W Miasteczku można obejrzeć również  zrekonstruowaną remizę strażacką z rozmaitym wyposażeniem: wozy, hełmy, bosaki, węże gaśnicze i sikawki.

W Skansenie seniorzy odwiedzili natomiast dawną szkołę, gdzie ławki wyposażone były jeszcze w kałamarze. Przyjrzeli się architekturze drewnianej i tradycyjnej kulturze ludowej historycznej Sądecczyzny. Region ten obejmuje cztery grupy etnograficzne: Lachów Sądeckich, zachodnią część Pogórzan, Górali Sądeckich i Łemków Nadpopradzkich.

Pomimo deszczu seniorzy byli zadowoleni z wyjazdu. Niektóre miejsca z pewnością przywołały ich wspomnienia z dzieciństwa.