PROSIMY O 1% PODATKU KRS 0000316697

logo eleos nagłówek

Jak uniknąć zagrożeń w sieci

Internet jest wykorzystywania między innymi do celów biznesowych, przesyłania wiadomości za pośrednictwem poczty elektronicznej, do badań, handlu, płatności, transmisji filmów, słuchaniu muzyki, pracy zdalnej, nauki. Jest także światowym źródłem informacji i komunikacji. Jednak jego rozrost doprowadził do powstania ogromnej sieci hakerów, wytworzył Dark Web i doprowadził do licznych cyberataków na siebie, rządy, przedsiębiorstwa oraz na prywatnych konsumentów.

Cyberbezpieczeństwo stało się tak ważne, że nawet rządy państw we współpracy z organami ścigania szukają coraz lepszych sposobów na łapanie cyberprzestępców.

Jak pozostać bezpiecznym podczas przeglądania sieci?

Zastanówmy się nad bezpieczeństwem i przejrzyjmy wspólnie kilka ważnych wskazówek, które pomogą Ci uniknąć przykrych konsekwencji w sieci:

  1. Unikaj słabych haseł za wszelką cenę. Upewnij się, że są silne i złożone, zawierają zarówno duże, jak i małe litery, cyfry i znaki interpunkcyjne. Zachowaj unikalne hasło dla każdego konta i nigdy nie używaj tego samego hasła dla wielu kont.
  2. Przeglądarki internetowe stanowią doskonałe źródło oszustw i prób wyłudzania informacji, ale są także pomocnym narzędziem dla reklamodawców śledzących Twoją działalność. Upewnij się, że są one aktualizowane i używasz ich najnowszej wersji. Nigdy nie klikaj podejrzanych wyskakujących okienek i sprawdź, czy wszystkie dostępne strony są https, co oznacza, że są zabezpieczone szyfrowaniem SSL / TLS.
  3. Zakupy internetowe? Uważaj na duplikaty witryn sieci Web, ponieważ hakerzy mogą próbować ataków typu „man-in-the-middle” w celu przechwycenia komunikacji i kradzieży danych finansowych. Kradzież kart kredytowych i nadużycia finansowe są coraz częstsze, więc warto pamiętać o bezpieczeństwie przy dokonywaniu płatności online. Po raz kolejny upewnij się, że płatność jest realizowana przez zaszyfrowaną witrynę https.
  4. E-maile. Uważnie przeglądaj jakiekolwiek e-maile, linki i załączniki wysyłane z nieznanych źródeł lub w imieniu banku, uniwersytetu lub jakiegoś nigeryjskiego księcia w trudnej sytuacji. Nie klikaj żadnych linków, nie pobieraj załączników, ani nie przekazuj osobistych informacji, ponieważ mogą one być później wykorzystywane do oszustw online.
  5. Nieustannie podkreślamy znaczenie bieżących aktualizacji wszystkich programów, systemu operacyjnego, aplikacji, dodatków i przeglądarek internetowych. Jeśli nie będziesz aktualizował na bieżąco, będziesz podatny na ataki.
  6. Za każdym razem, gdy chcesz pobrać aplikację na swój komputer lub urządzenie przenośne, sprawdź czy masz do czynienia z oficjalnym dystrybutorem, bo inaczej możesz skończyć ze złośliwym oprogramowaniem na swoim urządzeniu.
  7. Pamiętaj, że Twoje zachowanie w Internecie nie może zostać usunięte, więc powinno zależeć Ci na ochronie cyfrowego śladu i byciu uważnym względem przeglądanej zawartości. To ważne, aby rozwinąć naturalne instynkty, by móc zwalczać oszustów i zachowywać swoje dane bezpieczne i prywatne.
  8. Jak bardzo zależy Ci na byciu online? W niektórych krajach usługi bezprzewodowe są dostępne w kawiarniach, restauracjach, klubach i portach lotniczych, a czasami można nawet znaleźć bezpłatny dostęp do Internetu na ulicy. To, że jest on bezpłatny, nie oznacza, że warto z niego korzystać bez zastanowienia. Hakerzy tylko czekają na przechwycenie haseł, osobistych informacji lub danych karty kredytowej.

Czy już wiesz jak pozostać bezpiecznym w sieci? Pamiętaj, aby zawsze z uwagą poruszać się po Internecie. Każdy nieprzemyślany ruch może prowadzić do poważnego zagrożenia Twoich danych i urządzeń. Zapamiętaj powyższe porady i stosuj się do nich każdego dnia. Aby móc korzystać z Internetu bez obaw, zastanów się nad zaopatrzeniem w skuteczny program antywirusowy, który nie będzie wpływał ujemnie na codziennie użytkowanie urządzenia.

Opracowano na podstawie: https://bitdefender.pl/8-wskazowek-jak-pozostac-bezpiecznym-podczas-przegladania-sieci/

Informacje

Konto PKO S.A. 96 1240 5110 1111 0000 5211 9930
Regon: 492742737
NIP: 738-19-03-664

STATUT

LOGO ELEOS BEZ TŁA

Copyright 2019 KONCEPT ©  All Rights Reserved

Skip to content