PROSIMY O 1% PODATKU KRS 0000316697

logo eleos nagłówek

Dokarmianie zwierząt w zimie

Za oknem śnieg a termometr wskazuje niską temperaturę. To moment, w którym powinniśmy pomyśleć o bezbronnych zwierzętach, które mają utrudniony dostęp do pokarmu.

Borsuki, jenoty, jeże, świstaki czy niedźwiedzie już od jesieni gromadzą pokaźne zapasy sadła i razem z pierwszymi przymrozkami szykują się do snu. Wietrzą domki, wymieniają posłanie na nowe, zatykają zbędne korytarze i zapadają w kilkumiesięczną drzemkę. A co ze zwierzętami leśnymi, które nie zapadają w sen zimowy?

„Dokarmianie”, jak sam nazwa wskazuje, jest częściową pomocą zwierzętom w trudnych warunkach środowiskowych. Nie mogą one „zapomnieć” o samodzielnym szukaniu pokarmu w lesie. Dokarmiać należy systematycznie i w stałych miejscach. Nie należy podawać karmy przez cały rok, gdyż w pozostałych sezonach – las i pola wyżywią dzikie zwierzęta.

Dziki, sarny, jelenie oraz żubry, dopóki śnieg nie pokryje grubą warstwą ściółki leśnej, mają szanse pożywić się tym, co zostało z jesieni. Po obfitych opadach śniegu zaczyna się u nich walka o przetrwanie. Aby im pomóc leśnicy wykładają w paśnikach i na śniegu siano, buraki, kukurydzę lub marchew.

Jeszcze trudniej mają łosie, które przychodzą z bagien do lasów. Ich jedzeniem stają się kora i gałązki drzew iglastych, głównie młodych sosen, wierzb, osik czy dębów. Łosie nie dożywiają się przy paśnikach i bardziej niż inne zwierzęta skazane są same na siebie. Zimą jedzą co innego niż pozostałe jeleniowate. Poza tym są samotnikami i indywidualistami. Nie znoszą towarzystwa jeleni, które często podjadają smakołyki z paśników. Tymczasem większość upraw leśnych jest ogradzana. W zamian leśnicy ścinają i wykładają im gałęzie w odosobnionym miejscu.

Pamiętajmy o tym, że nie wszystkie zimujące zwierzęta to roślinożercy. Wilk, ryś, lis, kuna czy ptaki drapieżne mają nieco łatwiejszy żywot, są naturalnymi i bardzo pożytecznymi selekcjonerami i sanitariuszami. Ich łupem pada wymęczona trudami zimy zwierzyna.

Na podstawie: https://www.werandacountry.pl/zwierzeta/zwierzeta-w-naturze/zimowe-dokarmianie-zwierzat

Aby dowiedzieć się o prawidłowym dokarmianiu ptaków, zapraszam do obejrzenia filmu:

Informacje

Konto PKO S.A. 96 1240 5110 1111 0000 5211 9930
Regon: 492742737
NIP: 738-19-03-664

STATUT

LOGO ELEOS BEZ TŁA

Copyright 2019 KONCEPT ©  All Rights Reserved

Skip to content